Д КЕВР предвижда ново намаление на цената на нощната електроенергия от 1 юли 2014 г. с между 0,80 и близо 4%, а цената на дневната електроенергия ще претърпи съвсем леки корекции.
Това става ясно от качен на сайта на ДКЕВР доклад за утвърждаване на цените в сектор електроенергетика.
При ЧЕЗ цената на електроенергията с една скала се увеличава с 0,32%, а тази с две скали се променя съответно - дневната се увеличава с 0,32 процента, а нощната се намалява с 0,84 процента. Така цената на дневната електроенергия в Западна България ще стане 0,14997 лв. за киловатчас, а цената на нощната енергия ще е 0,08437 лв. за киловатчас.
При ЕВН цената на нощната енергия се намалява с 3,93 процента и става 0,08335 лв. за киловатчас, а цената на дневната електроенергия се намалява с 0,80 процента и става 0,15204 лв. за киловатчас като това е цената и за енергията, измервана с една скала.
При "Енерго-Про" намалението на нощната тарифа е 3,74 на сто, а на дневната - 0,60 процента като цените стават съответно 0,08530 лв. за киловатчас и 0,15862 лв. за киловатчас.
ДКЕВР предвижда повишение на цената на парното от 1 юли 2014 г., става ясно от съобщение на страницата на регулатора.
Ще бъдат намалени обаче цените на електрическата енергия, която произвеждат топлофикациите по високоефективен комбиниран способ.
Предвижданото от експертите на ДКЕВР повишение на цената на топлинната енергия за най-голямата топлофикация - Софийската - е с 11,6%,
като цената на мегаватчас топлинна енергия трябва да се увеличи от 79,89 лв. на 89,15 лв. За пловдивската топлофикация "ЕВН България Топлофикация" увеличението е 10,3% и цената се вдига от 71,97 лв. на мегаватчас на 79,37 лв. на мегаватчас.
За "Далкия Варна" предвижданото повишение е 11,5%, за "Топлофикация Бургас" - 7,1%, за "Топлофикация Враца" - 9,9%, а за Топлофикация Велико Търново- 11,4%.
ДКЕВР предвижда намаление на цените на топлинната енергия в Перник с 10,3% и Сливен - с 4,2%.
Докладът с предложените изменения на цените ще бъде обсъден на открито заседание на комисията във вторник, 3 юни, от 10 ч. в присъствието на представители на сектора.
В доклада се предлага да се намалят преференциалните цени на електрическата енергия най-вече в резултат от намаляване на размера на добавките за преференциалните цени, посочват от ДКЕВР.
По този начин се намаляват разходите, които участват във формирането на цената на енергията, по която НЕК в качеството си на обществен доставчик продава електрическа енергия на крайните снабдители за осигуряване потреблението за клиентите на регулирания пазар.
Намаляването на добавките и повишената акцизна ставка на природния газ от 0,1 лв. за гигаджаул на 0,6 лв. за гигаджаул води до увеличение на ценообразуващи елементи, формиращи цената на топлинната енергия, обясняват от ДКЕВР.
Според регулатора с промяната на цените ще се осигури равнопоставеност между интересите на клиентите, ползващи топлинна енергия и тези, ползващи електрическа енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!