Е нергийният регулатор ДКЕВР иска НЕК да започне преговори за по-ниски изкупни цени на тока от американските ТЕЦ "AES Марица изток" 1 и "Контур Глобал Марица изток 3". Освен това ДКЕВР настоява за въвеждане на годишна квота за изкупуване на електрическа енергия, произведена от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
Това се казва в съобщение на сайта на регулатора.
От ДКЕВР смятат, че трябва да бъде намалена пълната цена на енергията от ТЕЦ „AES – 3C Марица Изток 1“ с 30% и да бъде предвидено енергията от един блок на централата да се продава на свободния пазар.
Цената на енергията от ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ трябва да бъде намалена с 20% и да се предвиди енергията от два блока на централата да се продава на свободния пазар, смятат от регулатора.
Едновременно с това Комисията предлага на министъра на финансите да сезира Европейската комисия за необходимостта от разглеждане на условията по действащите споразумения.
Според ДКЕВР с тези стъпки ще се намалят разходите, формиращи цената на обществения доставчик, с 424 млн. лв. за следващия ценови период. Общо за целия период на действие на дългосрочните договори положителният ефект от изменението им ще е общо 5,4 млрд. лв. (ТЕЦ „Ей И Ес 3C Марица Изток 1“ – 3,5 млрд. лв., ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ – 1,8 млрд. лв.), се казва в съобщението на ДКЕВР.
Комисията ще предложи законодателни промени, свързани с количествата електрическа енергия от ВЕИ, изкупувана по преференциални цени
ДКЕВР предлага на министъра на икономиката и енергетиката законодателни промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, с които да се предостави възможност, въз основа на потреблението в страната, регулаторът да определя ежегодни количества електрическа енергия, произведени от възобновяеми източници, които да бъдат изкупувани по преференциални цени.
Анализът доказва наличие на икономически необосновани разходи, произтичащи от наредбите на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), които следва да бъдат възстановени чрез цените на всички крайни потребители, смятат от ДКЕВР.
Според комисията, ако бъде намален размерът на средногодишната продължителност на работа с 50% за вятърните и фотоволтаичните централи, която да бъде изкупувана от НЕК по преференциална цена, а останалите количества да се остойностяват по цената за излишък на балансиращия пазар, това би редуцирало през ценовия период 1 юли 2014 г.‐ 31 юни 2015 г. разходите, формиращи цената на обществения доставчик, с 541 млн. лв.
Подкрепата за ВЕИ чрез преференциални цени съгласно препоръките на Еврокомисията обуславя, от една страна, огромния им ръст в енергийния микс, но от друга – води до отклонения от ценовите пазарни механизми и съответно до нарушаване на конкуренцията в сектора, се казва още в съобщението.
"Еврокомисията посочва, че трябва да се променят съществуващите и да се разработят нови мерки за подпомагане на ВЕИ сектора, които да доведат до по‐достъпна електроенергия за крайните клиенти. В противен случай са налице обективни предпоставки за дестабилизиране не само на енергийната система, но и на икономиката на България", заявяват от ДКЕВР.
Според комисията изпълнението на тези мерки ще редуцира разходите, формиращи цената на обществения доставчик през следващия ценови период, с над 1 млрд. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!