Он началото на следващата година трябва да заработи газовата връзка с Румъния, а до края на 2014 г. се очаква да бъде готов и българският участък от връзката с Турция. Това заяви днес пред журналисти изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков.
Темелков присъства на общественото обсъждане на проект на Правила за управление и технически правила на газопреносните мрежи, което се състоя в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Има отлагане на пускането в експлоатация с около шест месеца на реверсивната газова връзка с Румъния, защото по време на строителството са били намерени много археологически обекти - гробница и артефакти от Средновековието, коментира пред журналисти Темелков.
Така вместо на първоначално обявения срок за пускане в търговска експлоатация на тръбата - края на юни тази година, тя
ще заработи в началото на 2014 г.
Участъкът от тръбата на българска територия е изграден изцяло и в момента текат изпитания, каза Темелков.
В момента се работи по сондажите на река Дунав и до ноември и този процес ще бъде приключен, добави той.
Връзката с Румъния е с минимален капацитет от 0,5 млрд. куб. метра годишно, а максималният капацитет е 1,5 млрд. куб. метра годишно. Депозирали сме в ДКЕВР механизма, по който да се разпределя капацитетът и претоварванията на тръбата, ще бъдат обявени и процедури по реда на правилата за ползване на мрежата,
коментира Темелков.
Реверсивната газова връзка с Гърция не се развива от "Булгартрансгаз", а от проектна компания, регистрирана от БЕХ и гръцката компания "Посейдон". Доколкото съм информиран, проектът върви по график, проведен е ОВОС, текат процедури по утвърждаване на трасето на самия газопровод, посочи Темелков.
Предвижда се в началото на 2015 г. връзката да е готова.
Още по-актуална от преди е връзката на българската газопреносна система с турската, след като стана ясно, че проектът "Набуко-Запад" няма да бъде осъществен през нашата територия, коментира още Темелков. Правим всичко възможно още към края на 2014 г. да е готов българският участък от връзката, но това е междусистемна връзка, трябва и от българска, и от турска страна да бъдат създадени технически условия, да бъде подготвена инфраструктурата на мрежата, обясни изпълнителният директор на "Булгартрансгаз".
Имаме уверения от турската страна, че ще работи активно, за да може връзката да се осъществи, добави той.
Темелков посочи, че за финансиране на този проект страната ни ще може да разчита и на европейски средства по силата на регламент на ЕК за трансевропейската инфраструктура. Този регламент предвижда целево финансиране на проекти от общоевропейско значение.
Освен връзката с Турция страната ни е защитила още три такива проекта - разширението на газовото хранилище в Чирен, разширение и рехабилитация на газопреносната мрежа в страната, както и изграждане на перманентен реверсивен газов поток с Гърция по съществуващата мрежа, посочи Темелков.
Кирил Темелков коментира пред журналисти, че в момента активно се нагнетява газ в газовото хранилище в Чирен и че този процес тече от два месеца. Едва в края на нагнетателния период можем да говорим за наличните количества в хранилището, посочи той.
Пускат със закъснение газопреносната връзка с Румъния
Забавянето е заради археологически разкопки, а не заради организационни проблеми, увери директорът на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков
31 юли 2013, 15:32
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!