П равителството реши да бъде създаден Енергиен борд като постоянно действащ консултативен орган на Министерския съвет за решаване на важни обществено значими въпроси в областта на енергетиката, съобщи пресслужбата на кабинета.
Бордът се създава в изпълнение на приоритетите на служебния кабинет за продължаване на работата по реформите в енергийния сектор. Целта е да се повишат прозрачността, диалогът и пазарната ефективност с оглед на преодоляването на затрудненията в българската енергетика.
Енергийният борд ще извършва анализ на състоянието на сектор "Енергетика" и ще определя причините, водещи до нестабилност на енергийната система. Ще определя принципите и насоките за устойчиво управление на сектора.
Други задачи на Борда са да обсъжда и предлага мерки за решаване на установени проблеми с цел стабилизиране на енергийната система, както и да дава становища за дейностите и мерките, предприемани от държавните органи и организации в областта на енергетиката.
Консултативният орган ще може да отправя предложения за изменения и допълнения на нормативната уредба, както и да обсъжда и дава становища по предложенията за стратегии в енергийния сектор.
Председател на Енергийния борд ще бъде вицепремиерът по икономическата политика, а зам.-председател - министърът на икономиката и енергетиката.
Критично важно е от другата седмица Енергийният борд да направи първото си заседание и да започне изготвянето на спешен анализ,
за да се определят причините, които са довели до състоянието на сектора, и да бъдат предложени принципи и насоки за устойчивото му развитие, както и спешни мерки за преодоляването на дисбалансите в системата, каза на пресконференция в МС вицепремиерът по икономическа политика Екатерина Захариева.
Служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов съобщи, че към 30 юни задълженията на НЕК са 2,9 млрд. лева и според прогнозата за следващия регулаторен период под влияние на сегашните решения на регулатора се очаква тази дупка да нарасне още поне с 900 млн. лева. Като се добавят текущите задължения и тези до края на юни 2015-а, ще се получат
близо 4 млрд. лева дългове на НЕК към средата на 2015 г.,
прогнозира министърът. Ако изведнъж изчезнат задълженията на НЕК, а на следващия етап компанията ще продължи да се управлява неефективно и ще продължат да се вземат неефективни решения, което ще доведе до нова дупка, не е това решението, коментира министърът. По думите му решението е "плавно, предвидимо покачване на цените", което обаче до момента регулаторът не е успял да покаже с изчисления и да убеди участниците в индустрията, че ще следва последователна политика за това покачване.
Поради тази причина мислим, че регулаторът не си изпълнява задълженията от гледна точка на интереса на обществото и сме
поискали оставките на трима от членовете на ДКЕВР, включително на председателя на комисията,
каза министърът. Става дума за Боян Боев, Еленко Божков, Лиляна Младенова. Ако зависеше от мен, бих поискал още оставки заради това, че решенията и предложенията, които излизат от комисията, са неработещи на този етап, заяви министърът.
Органите, които са довели до тази болезнена ситуация за хората в енергетиката, трябва да отстъпят и да дадат място на експерти, които да начертаят пътя за плавно излизане от кризата, каза министърът.
Според него дефицитът в НЕК ще се покрие от предоговаряне на определени договорени отношения, законови промени, което да да позволи да се постави в по-справедлива рамка изкупуването на енергията от някои източници, спирането на "течовете" в държавните предприятия, въвеждането на оптимизиран и добре работещ свободен пазар на електроенергия. След като се изчисли ефектът от тези стъпки, тогава може да се каже във времето как ще се покрие дефицитът чрез увеличаването на цената на тока, коментира министърът.
Той каза още, че, когато чуждите инвеститори получат сигурност в каква посока ще се развива нашата политика, те самите могат да направят отстъпки. Много е трудно да се правят дългосрочни инвестиции, когато регулаторът си променя мнението, методиката и подхода на всеки шест месеца, това по-скоро е недопустимо, заяви министърът.
Членове на Борда ще бъдат зам.-министри на икономиката и енергетиката и на труда и социалната политика, председателят на ДКЕВР и по един представител на Българска фотоволтаична асоциация, Асоциацията на водните централи, Българската ветроенергийна асоциация, БЕХ, НЕК, "Ай И Ес ЗС Марица Изток 1" ЕООД, "Контур Глобал Марица Изток 3" АД, Асоциацията на топлофикационните дружества в България, ТЕЦ - заводски централи, Асоциацията на търговците на електрическа енергия, Българската петролна и газова асоциация, Българската асоциация природен газ, "Енергиен системен оператор" ЕАД, "ЕВН България" ЕАД, "ЕНЕРГО-ПРО Варна" ЕООД, "ЧЕЗ България" ЕАД, Българската национална асоциация на потребителите, Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, Асоциацията на банките в България, Асоциацията на
индустриалния капитал в България, Българската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българската минно-геоложка камара, НСФЕБ - КНСБ, ФСО ФЕ - "Подкрепа".
Енергийният борд може да привлича за участие в заседанията представители и на други държавни органи, институции, международни организации и търговски дружества от сектор "Енергетика", както и експерти в тази област.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!