Вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството в служебното правителство Екатерина Захариева изрази пред журналисти убедеността си, че до края на годината няма да има риск от загуба на средства по оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР) с предприетите мерки.
Убедени сме, че с мерките, които предприема Управляващият орган на програмата, заедно с Националното сдружение на общините и ние като министерство, сме минимализирали риска от загуба на средства почти до нула, допълни министърът.
Апелът ми към общините - търгувайте бързо, не се бавете, защото повече от десет месеца, когато не е започнала обществена поръчка за проекта, това вече е рисков проект, и тези проекти са такива, които могат да доведат до загуба на средства, каза министърът.
Екатерина Захариева информира, че са разработени различни варианти, така че до края на годината да не се стигне до риск от загуба на средства по оперативната програма.
Една от мерките предвижда Управляващият орган на програмата да предложи на Комитета по наблюдението й в края на месеца промяна на програмата, за да може да влезе един голям проект, който да минимализира загубата от средства.
По думите на министъра страната ни е получила предварително съгласие от ЕК за тази възможност. Министър Захариева уточни, че става дума за проекта за Северната скоростна тангента на София. За него вече има избран изпълнител и проектът е готов да започне в края на годината. Той е на стойност 238 млн.лв.
Очаква се промяната в програмата да приключи до септември и ще може да се стартира със строителството по този проект, допълни министърът.
В отговор на въпрос дали би моглъл да се включи и проектът за част от Западната дъга на Софийския околовръстен път, министър Захариева каза, че в момента разчетите, които са направени за средствата под риск от загуба по програмата, са в размер, че да стигнат само за Северната скоростна тангента.
Друга мярка предвижда рисковите проекти на общините, чиято оценка ще приключи също в края на месеца, евентуално да бъдат заменени с други проекти, които вече са изпълнени с техни средства и отговарят на изискванията на програмата.
Освен тези варианти, с Националното сдружение на общините е била обсъждана възможността за покупка на коли за социалния патронаж за всяка една от общините.
Захариева направи този коментар след участието си в церемония по връчването на кметовете на 36 общини на чекове за стойността на проекти, които ще бъдат финансирани по схема "Зелена и достъпна градска среда" от оперативната програма.
Схемата беше публикувана през август 2012 г. след освобождаване на ресурс по програмата. Решението за одобрение на проектите е взето на 29 април тази година.
Със 177 млн. лв., които се предоставят, в 36-те града ще бъдат изградени и реконструирани паркове зелени площи, пешеходни зони, детски и спортни площадки, ще бъдат рехабилитирани улични мрежи. С реализирането на тази мярка 96,7% от програмата е договорена, а към момента от бюджета й 42% са реално разплатени, а 30% са сертифицирани, уточни министър Захариева.
Ръководителят на Управляващият орган на програмата Деница Николова каза, че това са последните средства по програмата, които се насочват за финансиране на инвестиционни мерки.
Средствата, които предстои да се предоставят на общините през следващите месеци, са обвързани изцяло с подготовката на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие за по-малките градове, които ще са бенефициенти за следващия програмен период, както и представянето на ресурс от до 27 млн.лева, насочен за подготовката на технически и работни проекти за следващия период на програмата.
Имаме сериозен ангажимент - към края на годината трябва да реализираме и сертифицираме още близо 600 млн.лева по програмата, допълни Николова и призова бенефициентите към мобилизация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!