"Не е необходим конкурс за технология за изграждането на нов VII блок на АЕЦ "Козлодуй".
Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев при завръщането си от работното посещение в САЩ, съобщи БНР.
По думите му, докато започне изграждането на блока, у нас вече ще има изграден референтен блок, защото в момента в света се изграждат четири такива блока.
"Това не е нещо ново в държава-членка на ЕС. Преди един месец именно в Англия се подписа договор за изграждане на два ядрени блока с френска технология,без конкурс. Във Франция, когато се изграждат ядрени блокове, не се прави конкурс. Във Финландия също не е направен конкурс. За мен важното е именно това ново поколение ядрени реактори да се случи на българска територия и не смятам, че е необходимо да има конкурс", категоричен бе министърът на икономиката и енергетиката.
Стойнев посочи, че все още не може да обяви цена, но увери че тя ще бъде най-евтината за нашата страна. Той отново каза, че американската "Ексимбанк" е готова да финансира проекта:
"Нашите очаквания са финансовият модел да бъде изграден за шест месеца, след което ще бъде ясна и крайната цена на реактора. Имах среща в САЩ с ръководството на "Ексимбанк". Те са готови да финансират част от проекта. Очакванията са ни финансирането да достигне до 70%", заяви той.
Ако намерим подходящото финансиране, проектът за VII реактор на АЕЦ "Козлодуй" с технология на компанията "Уестингхаус" може да принадлежи на 100% на Българския енергиен холдинг. Възможно е да има държавни гаранции,
инвестицията в проекта ще се изплаща чрез продажбата на електроенергия.
Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов увери, че новият американски блок е с висока степен на безопасност, тъй като е с пасивна система на захранване. Той обясни като даде пример с атомната централа "Фукушима":
"Доброто на пасивна система на захранване е, че тя работи без да има нужда от електрическо захранване. Ако във "Фукушима" реакторите бяха AP1000, по всяка вероятност нямаше да има никакви последствия от аварията. В този смисъл реакторите AP 1000 могат да обезпечат безопасното поддържане на параметрите на активната зона на реактора над 7 денонощия - без никакво външно захранване", обясни Генов.
Животът на реактора е 60 години, но той има възможност да се удължи поне с още 20 години.
"Веднага след завръщането ми в България ще изготвя доклад за всички срещи, които са протекли и, разбира се, за визитата ми в Питсбърг в централата на "Уестингхауз". Ще предложа на правителството да вземе решение да даде мандат на Българския енергиен холдинг да започне преговори с "Уестингхауз" за бъдещо изграждане на седми блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй", заяви още вчера Драгомир Стойнев.
Стойнев съобщи, че при добра подготовка до 2016-а може да започне строителството. Ако процедурата се случи по план, строежът би започнал през 2016 г. и ще продължи 5 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!