К весторите на Корпоративна търговска банка (КТБ) внесоха в БНБ докладите за извършения одит на финансовото институция, която от юни е поставена под специален надзор, съобщава БНБ на сайта си.
Одитните доклади за състоянието на КТБ са изготвени от "АФА" ООД, "Делойт Одит" ООД и "Ърнст енд Янг Одит" ООД.
В съобщение на БНБ се казва, че няма подадена оферта на консорциум за оздравяването на КТБ, както твърди мажоритарният собственик на банката Цветан Василев.
Днес от БНБ не посочват кога и какво ще бъде публикувано от одитните доклади.
Според различни източници във финансовите среди се предполага, че във вторник и сряда УС на БНБ ще се запознае с докладите и вероятно в сряда, най-късно в четвъртък ще съобщи за намеренията си, пише БГНЕС.
Досега гуверньорът Иван Искров нееднократно е заявявал, че решението за КТБ трябва да е политическо.
Част от вложителите вече са се срещнали с квесторите. „Знае се, че така наречената капиталова дупка в банката ще бъде сериозна. Ясно е, че положението е доста сериозно и в момента единственият вариант е банката да се спаси с политическо решение”, коментира един от вложителите, Даниел Божилов, цитиран от Нова ТВ.
Първият възможен сценарий е да се отвори банката. Тогава ще трябва да могат да се изплатят всички влогове. Затова ще са нужни почти 6 млрд. лв. Тях трябва да ги намерят акционерите, но те може да искат и помощ от държавата.
Според Даниел Божилов това е по-добрият вариант. „Фалитът на банката би струвал повече на данъкоплатците и на държавата, отколкото оздравяването й”.
Ако се обяви обаче фалит, ще трябва да се покрият само гарантираните депозити. Те са под 4 млрд. лв. Парите за тях трябва да дойдат от фонда за гарантиране, а в него има около 2 млрд. лв. Останалите трябва да се вземат със заем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!