Н ационалната агенция по приходите предлага в документ, с който разполага Нова ТВ, двойни осигуровки да плащат 35 хил. души - земеделците и тютюнопроизводителите, които сега могат да се осигуряват върху 240 лв.
От НАП обаче искат прагът да се вдигне до общия - 420 лв.
Отглеждането на картофи е основният доход на Лъчезар Даракчиев. Той има и магазин – другото му работно място. Напуснал е полето, защото нито печалбата, нито земеделските субсидии са достатъчни. „Субсидията не стига да се покрият разходите за картофите, само за семената”, коментира Лъчезар.
Той се осигурява върху минимума от 240 лв. Това му струва близо 62 лева. Ако държавата увеличи тези 240 лв. на 420, земеделецът ще плаща почти 50 лв. повече.
В документа на НАП е записано: „Следва да се има предвид, че след влизането ни в ЕС земеделските производители могат да получават субсидии и друго подпомагане”. Именно заради това и бизнесът, който по правило бойкотира вдигането на минималните осигурителни доходи, би подкрепил идеята.
„Като цяло нивата на осигуряване на самонаетите лица трябва да следват поне минимума за минимална работна заплата, тя е 340”, отбеляза Димитър Бранков от Българската стопанска камара.
Синдикатите не са против увеличението, но искат прагове между 380 и 420 лв., според стопанството на земеделския производител.
Лъчезар обаче е категоричен: „Държавата субсидира сивата икономика по този начин”. Какво ще реши тя, зависи от наличието на парламент, т.е. решение можем да очакваме едва след изборите на 5 октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!