„Днес лихвите са на исторически ниски нива. Това не бива да ни лъже, че можем да си позволим повече кредити”, коментира главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк, Левон Хампарцумян в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия.
„В момента, в който тръгне инфлация в еврозоната, което означава оживление на икономиката, тези стимул, които се хвърлят на пазара, включително и ниските лихви, ще тръгнат нагоре, защото Европейската централна банка ще започне да прибира парите, които е дала на пазара и ще повиши основната си лихва”, прогнозира банкерът. По веригата последствията от тези събития ще стигнат и до България.
Той предупреди, че лихвените индекси в различните валути днес са много ниски, но утре може и да не са.
„Само за пример, така наречените кредити в швейцарски франкове, които изглеждаха страшно изгодни. В България това е малък проблем, в другите държави е по-голям. Хората поеха един валутен риск и в момента, в който той се реализира, те изтичаха при политиците в Хърватия, в Полша, в Унгария и казаха: Моля ви спасете ни, защото ние бяхме глупави, алчни и т.н. И политиците ги спасиха.
Кредитът се взима за сметка на бъдещите доходи. Ето защо всеки трябва да преценява внимателно при теглене на заем, предупреди Хампарцумян.
„Няма нужда да вземате кредит по такъв начин, че да ви остават пари за две кофички кисело мляко и три яйца на ден”, категоричен е банкерът.
Трябва да има някакъв буфер, така че ако се влошат нещата, човек да може да продължи да си изплаща кредита.
Българите са слабо задлъжняла нация, посочи Хампарцумян. У нас задлъжнялостта на хората е 30-40%, докато в англосаксонските страни е над 100%, спрямо доходите.
Според него алчността на банките би се развихрила, ако няма пазарен контрабаланс. Или регулатор, който да следи за наличието на конкуренция. Не е работа на БНБ да се бърка в цените на кредита, защото най-добре ги регулира пазарът.
„Депозитът, който имате в банката, се ползва за още един куп услуги – пазарувате онлайн, минавате безконтактно с карта при пазаруване в магазина, плащате за удобства”, подчерта Хампарцумян. Банкерът призна, че и той има кредит.
Лихвите по депозитите са толкова ниски, защото има свръхликвидност, както в България, така и в еврозоната. Няма и голямо търсене на кредити, защото бизнесът е много по-предпазлив при взимането на заеми, след като видя какво се случи със свръхзадлъжнелите фирми 2008 г. Потреблението на физическите лица е леко затормозено, защото те не се чувстват сигурни и уверени в бъдещето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!