Д окладът на одиторите за КТБ вече е факт и ако му вярваме 100%, трябва да кажем, че този доклад представлява един огромен удар върху България като цяло, върху името на България, върху икономиката, защото кой инвеститор може да си помисли да инвестира в страна като България, каза Муравей Радев – финансов министър в правителството на Иван Костов, пред БНР.
"От този доклад стана ясно, че това не е банка и ние не трябва да говорим за нея като банка. Това всъщност е била една каса с много пари, за домашно обслужване и един финансов инструмент за политическа корупция. Това четем в този доклад и тук е мястото на правосъдието, на прокуратурата да разплетат този
корупционен политически пъзел на групировката КТБ.
Вече говорим за групировка КТБ", казва Радев.
Според него обществото трябва да знае какво се случва и главните действащи лица в тази афера. Аз бих подкрепил едно извънредно законодателство, ако е необходимо, което да разкрие точно тези механизми, дори ако трябва да свалят банковата тайна, каза Радев.
Според него от тук нататък има само два пътя: Единият е вероятно най-близкият до това, което ще се случи, отнемане на лиценза. Вторият възможен изход, вече силно ограничен при тези данни, е спасяването на КТБ.
КТБ технически не е фалирала, най-вероятната хипотеза е отнемане на лиценза и несъстоятелност,
заяви председателят на Управителния съвет на Асоциация на банките в България Левон Хампарцумян пред Би Ти Ви.
Изпълнителният директор на „Уникредит Булбанк” посочи, че за плащане на гарантираните от закона депозити ще е нужно
държавата да изтегли нов дълг в рамките на 1.5 млрд. лв.,
като останалите около 2 млрд. банките заделят от печалбите си от 1998 г. насам.
Източници на Би Ти Ви в БНБ потвърдили, че са започнали преговори с Оманския фонд за спасяването на КТБ. Акционерът в банката съобщил, че може да участва във възстановяването му, след като стане ясно каква е реалната ситуация в него, съобщава телевизията.
„Ако някой реши да пълни кацата без дъно, теоретично е възможно да се съживи тази банка. Говорим за 4-5 млрд. лева ликвидност, това е от всеки работещ българин да поискаме 2000 лева”, подчерта Хампарцумян.
Виолина Маринова, главен изпълнителен директор на банка ДСК, заяви пред БНТ, че в КТБ са отпускани кредити, без да е направен задълбочен финансов анализ. Тя смята, че кредитите, раздадени от банката, няма да могат да се върнат.
Според нея, случилото се от началото на лятото е дало да се разбере, че в КТБ очевидно има проблем, но самата тя не е допускала, че размерът на необслужваните заеми е толкова голям.
Маринова подчерта, че иска КТБ да се оздрави, за да се успокои обстановката в страната.
„В момента, когато е напрегнато, и фирмите, и гражданите се страхуват да предприемат каквито и да е инвестиционни намерения“, посочи тя. При евентуален фалит ще се изплатят само гарантираните от закона влогове. С останалите какво ще се случи, ще реши правителството и парламентът.
Тя обясни, че парите във Фонда за гарантиране на влогове са недостатъчни да покрият дупката в трезора и разликата ще се търси отново от банковия сектор. Тя отново подчерта, че високите лихви по кредитите крият рискове. „В момента лихвените нива по депозитите са ниски, както и по кредитите“, обясни Маринова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!