М инистърът на финансите обяви пред журналисти, че е оптимист за предложението за поемане на нов държавен дълг в размер на 8 млрд. евро след срещите си с парламентарната груп на Патриотичния фронт
Оптимист съм, че имаме добра комуникация с всички партньори в правителството, посочи министърът и заяви, че е готов да разговаря по темата с всеки, който го потърси.
"Имах срещи с вицепремиера Ивайло Калфин, имаме комуникация, това е добрата новина", каза той и допълни, че не може всички политически разговори да се водят пред камерите.
По повод на обвинения в задкулисни договорки Владислав Горанов заяви: "Политиката не е театър, за да има кулиси."
Попитан какво ще се случи, ако заемът не бъде подкрепен от парламента, министърът каза: "Ако не получим подкрепа, няма да можем да си плащаме сметките. Ако държавата не си осигури механизъм да си плаща сметките, тя няма да може да си ги плаща."
На въпрос дали ще си подаде оставката, ако парламентът не одобри взимането на нов заем, Горанов заяви: "Това удоволствие мога да направя само на министър-председателя, не и на вас."
Той уточни, че парите се харчат не за сметка на хората, а в тяхна полза. "Аз съм против дефицитите. Нека да съкратим разходите, да увеличим приходите и приходите и разходите да се срещнат някъде, така че да не се налага да си говорим за дълг", каза министърът.
"Проблемът е, че очакванията на хората за повече разходи и това, че сме една от най-бедните държави в Европа с нереформирани сектори, води до резултат - превишение на разходите над приходите. Задайте въпрос на всеки един от колегите ми министри колко е готов да даде за намаляване на дефицита. Бюджетът на Министерството на финансите е пренебрежима част от консолидираната фискална програма - 30 млн. лв. срещу 30 млрд. лв.", отбеляза Горанов.
По-рано днес в отговор на въпрос на депутат по време на парламентарния контрол Горанов обяви, че подготвя законодателни промени за създаване на регистър с всички банкови сметки на българите.
Достъп до този регистър, освен БНБ, ще имат и всички правораздавателни и приходни администрации, каза Горанов в отговор на въпрос на депутата Велизар Енчев за действията на българските финансови институции срещу укриване на доходи на български граждани в чужди банки.
В този регистър няма да има информация за размера на вложените средства, но ще е ясно, кой какви банкови сметки има, уточни той. Сега търсенето на банкова информация продължава с месеци и когато пристигне, често е безполезна, защото съществената информация се е променила, посочи Горанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!