Т емата за ратификацията на договора за обслужване на дълга трябваше да да се дискутира, когато се приемаше държавния бюджет за тази година.
Около това мнение се обединиха финансистът Емил Хърсев и председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев, които коментираха казуса в предаването "Здравей, България" по Нова ТВ.
"Това е един технически акт на Народното събрание за ратификация на един договор за обслужване на задлъжнялостта, която България тъй или иначе я има. Пренесохме проблема”, заяви Хърсев.
Той заяви, че не разбира защо тази тема се дискутира сега и описа като "страховита изненада" начина, по който тя се е наложила в обществото.
"България трябва да преструктурира досегашните си дългове. Това е задачата на финансовия министър – да намери евтини пари. Те могат в момента да се намерят на международните пазари", допълни Божидар Данев от Българската стопанска камара.
Според него останалите средства, които трябва да покрият бюджетния дефицит, са поради популизма на политиците, които непрекъснато искат да се налива в социални помощи, а не в подходящи мерки, за да създадат работни места.
„Проблемът е защо политиците искат толкова висок бюджетен дефицит, а не направят реформите, които да го намалят. Защото искат да създават електорат”, заяви Данев.
Емил Хърсев коментира, че хора, които сега вдигат шум около заема, са именно тези, които при гласуването на бюджета са искали повече социални разходи.
"Над 14% от бюджета е социални помощи, каква страна сме?", запита се Божидар Данев. Според него трябва да се тръгне от реформирането на системи като например БДЖ или енергетиката.
Според Божидар Данев вчерашните разговори в тристранката са били непристойни – кой е по-голям и кой е по-малък от работодателските организации.
Данев и Хърсев коментираха, че в България има дефлация, защото има ниско предлагане на кредити. В Европа директно се инжектират пари, за да върви икономиката, но ние сме под валутен борд и не можем да печатаме пари, припомни Хърсев.
Седма година сме във валутен борд и е очевидно, че икономиката се справя, но държавата е време да поеме своите рискове, смята още финансистът. Според Божидар Данев инструмент за увеличаване на приходите в бюджета и за ръст на цените е увеличение на акциза на цигарите.
"Когато САЩ подпомогна банковата си система, те изпратиха държавни представители да надзирават управлението на банките, а като дадохме 1,2 млрд. лева на Първа инвестиционна банка (ПИБ), къде е директният държавен надзор", запита още председателят на БСК. Според него това е важен въпрос, който не се дискутира.
Той засегна и въпросите с цесиите от КТБ – по думите му там държавата гори 1,6 млрд. лева заради квесторите, които позволяват цесии срещу активи. Това означава, че държавата няма да спечели от продажбата на активи от ликвидационната квота на банката, т.е. парите, които тя даде, трудно ще бъдат погасени, обясни Данев.
Целият разговор с Емил Хърсев и Божидар Данев вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!