Н яма консенсус между управляващите по отношение на лансирания от БСП като възможен след 2015 година данък "богатство”.
Това стана ясно от изказване пред Би Ти Ви на председателя на бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев, който изключи категорично каквито и да било данъчни промени в законодателството.
Преди няколко дни лидерът на БСП Сергей Станишев заяви пред "Стандарт", че партията му ще предложи от 2015 г. с 15% данък да се облагат доходите над 2700 лв. месечно.
"До края на мандата ще имаме диференцирано облагане", обещава Станишев да изпълни предизборното обещание на социалистите да премахне плоския данък, въведен от него като премиер и сегашния премиер Пламен Орешарски като финансов министър.
От ДПС обаче са против това намерение.
"Това го разисквахме още по програмата на програмния кабинет. Още тогава се изяснихме, че не се предвижда увеличаване на преките данъци. Никъде го няма в програмата – тя на практика е коалиционно споразумение", каза Цонев.
"Не сме коментирали никакви цифри", каза пред "Труд" и червеният депутат Петър Кънев. Досега не са представени изчисления колко допълнителни постъпления ще влязат в хазната, ако новото облагане бъде въведено.
Преди няколко дни соцдепутатът Румен Гечев, зам.-председател на икономическата комисия в парламента и икономически министър и вицепремиер в кабинета на Жан Виденов, заяви пред "Стандарт", че между 400 и 600 млн. лева ще влязат в хазната при въвеждането на прогресивното подоходно облагане от 2015 г. Гечев се позова на суров разчет при налог от 15 или 20 процента за доходите около 3000 лв.
Данък богатство няма шанс дори "Атака" и двамата независими депутати да подкрепят предложението на левицата, отбелязва Dariknews.bg. Техните гласове са общо 109 срещу 131 на ГЕРБ и ДПС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!