У правителният съвет на Българската народна банка е приел днес доклада за текущото състояние на „Корпоративна търговска банка“ АД, представен от квесторите, и е издал задължителни предписания на квесторите на КТБ. Това се посочва в съобщение, публикувано на сайта на БНБ.
Според предписанията трябва да се създаде специален екип, който в срок до 15 септември 2014 г. да организира подготовката на кредитните досиета за целите на одиторската оценка и да подпомага квесторите в управлението на взаимоотношенията с кредитополучателите, включително и за предприемане на необходимите действия спрямо длъжници, които не осигуряват редовно обслужване на своите задължения към банката.
Предвижда се също квесторите да сключат допълнителни договори с одиторските фирми „Ърнст и Янг Одит“ ООД, „Делойт одит“ ООД и „Афа“ ООД за цялостна оценка на активите на банката, която да бъде осъществена в срок до 20 октомври 2014 г.
Квесторите трябва още да предложат на БНБ проект на покана към акционерите за заявяване на интерес и деклариране на възможност за осигуряване едновременно на капитал и ликвидна подкрепа за КТБ АД.
Управителният съвет на БНБ е възложил на изпълняващия длъжността подуправител, ръководещ управление „Банков надзор“, до 10 септември 2014 г. да внесе в УС на БНБ предложение за необходимото удължаване на срока на специалния надзор на КТБ АД.
Докладът за текущото състояние, който са представили квесторите на Корпоративна търговска банка АД (КТБ) представя неодитирания финансов отчет на банката към 30 юни 2014 г.
Според него активите на банката са 6 896.2 млн. лева, което e със 741.4 млн. лева по-малко от сумата към 31 май 2014 г.
Високо ликвидните активи са 144.3 млн. лева, като намалението спрямо края на предходния месец е 671.9 млн. лева.
Портфейлът от ценни книжа е в размер на 776.9 млн. лева, а кредитният портфейл е в размер на 5265.6 млн. лева.
Депозитите от граждани и предприятия към 30 юни 2014 г. са 5620.4 млн. лева, като намалението спрямо края на май е 630.7 млн. лева.
Финансовият резултат на банката към 30.06.2014 г. е загуба в размер на 65.3 млн. лв. и се дължи изцяло на начислените през месеца разходи за обезценки на кредитния портфейл. Същевременно квесторите отбелязват, че тези разходи за обезценки са определени по съществуващите в КТБ АД процедури за прилагане на вътрешните правила на банката, които не осигуряват пълно съответствие с изискванията на Международните стандарти за финансова отчетност (МСФО).
На основата на неодитираните отчети общата капиталова адекватност на банката към 30.06.2014 г. е 10.54 на сто, а адекватността на капитала от първи ред – 7.86 на сто.
В доклада за текущото състояние на банката подробно са изброени действията на квесторите в изпълнение на определените им със закона задължения. Предприети са всички действия по текущото управление и контрол върху дейността на банката в условия на специален надзор. Осигурено е изпълнението на решенията на УС на Българска народна банка (БНБ) както по отношение на наложените ограничения върху дейността на банката, така и за намаляването на лихвите по депозити и сметки до средните пазарни нива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!