П равителството одобри законопроекта за държавния бюджет за следващата година и 3-годишната бюджетна прогноза. По закон днес е последният срок, в който финансите за следващата година трябва да бъдат внесени в парламента, информира NOVA.
С 1% по-висока вноска за пенсия ще плащаме от 1 януари. Това означава, че родените преди 1960 г. ще внасят за старините си 18,8% от доходите си, а тези след 1960 – 13,8%. Увеличение на пенсионната вноска ще има, също с 1%, и през 2018 г., като идеята е да се намали недостигът в общественото осигуряване.
Хората, които сега взимат минималната заплата от 420 лв., през следващите три години ще получават 460 лв.
Няма да има промени в максималната пенсия, която може да получават възрастните хора и тя остава 910 лв.
В бюджета е заложено увеличение на пенсиите с 2,4% от началото на юли догодина. Общите разходи, които държавата е предвидила за пенсии, са 8,97 млрд. лв. Това е с 235 млн. лв. повече от тазгодишните разчети.
Космическа сума е нужна на семейство у нас, за да живее добре
Месечната издръжка на човек в България е 560 лв.
Без промяна остават много от доходите ни догодина. 340 лв. ще продължават да взимат майките, които решат да си останат вкъщи между първата и втората година на детето си. Ако се върнат по-рано на работа обаче, ги чака бонус. Запазва се и обезщетението за безработица (7,20 лв./ден) и максималният доход, върху който можем да плащаме осигуровки – 2600 лв.
Условия за пенсиониране
Възрастта и стажът за пенсиониране продължават да се повишават, което беше заложено в пенсионната реформа още миналата година. Така от 1 януари жените от най-масовата трета категория труд ще се пенсионират при навършени 61 години и при 35 години и 4 месеца трудов стаж. Изискването за мъжете е да са навършили 64 години и да имат 38 години и 4 месеца трудов стаж. Възрастта за пенсиониране в силовите ведомства също се повишава с два месеца и полицаи и военни вече ще трябва да са навършили 53 години, а не 52 години и 10 месеца, както беше досега.
Нов вид помощи
Децата с увреждания ще имат право на нова социална помощ от 1 януари. Промяната в правилата ще засегне около 26 000 деца, на които държавата ще помага различно – според степента на увреждане.
930 лв. за децата с 90 и над 90 на сто степен на увреждане;
450 лв. за децата от 70 до 90 на сто степен на увреждане;
350 лв. за децата от 50 до 70 на сто степен на увреждане.
Родители на деца с увреждания: Не сме просяци!
Семействата на деца с увреждане ще могат да получат помощ от държавата, само ако доходът на човек от семейството е до 400 лв. месечно.
Образованието е приоритет
Основен приоритет на бюджета за 2017 г. е образованието. То получава 230 млн. лв. повече от хазната и се очаква част от тях да отидат за по-високи заплати на учителите и привличане на млади кадри в системата.
Увеличават заплатите на учителите с 10%
5 млн. лв. отгоре ще получи Българската академия на науките за по-високи заплати. Учените обаче не са съгласни и смятат да излязат на протест в София на 1 ноември – Деня на будителите.
Най-голямо е увеличението на разходите за отбрана – 825 млн. лв.
Предвидено е военните да изхарчат общо 4,17 млрд. лв. Целта е да се осигури професионален подбор в армията, да се модернизира техниката и да се поддържа старата. А в пари това означава 1,122 млрд. лв. в следващите три години до 2019 г..
683 млн. лв. от тях са предвидени за замяна на МиГ-29 с нов тип изтребител (231 млн. лв. за 2017 г.; 226 млн. лв. за 2018 г. и 226 млн. лв. за 2019 г.). С тези пари България ще може да охранява неебето и да поддържа авиацията в безопасно състояние. 439 млн. лв. за три години ще бъдат вложени за нови многофункционални модулни патрулни кораби за Военноморските сили.
В политиката за здраве е заложено развитие на спешната помощ,
по-добра диагностика, повече внимание към репродуктивното и детското здраве. Това ще струва на хазната 4,17 млрд. лв. през 2017 г., което е с 86 млн. лв. повече от тазгодишните разчети. За да се проследява дали системата работи справедливо, в плановете за следващите три години са още нови технологии, които да помагат на хората да са наясно със системата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!