О чаквам до края на деня Министерството на финансите да изготви окончателно становище каква сума може да се прехвърли от бюджета на НЗОК, каза в Пловдив министърът на здравеопазването Таня Андреева.
По думите й на този етап може да бъдат отделени между 225-230 милиона лева, а разликата от около 100 милиона лева, която искат от Касата, може да дойде от НАП, както и част от разплащанията за декември да се прехвърлят за януари следващата година.
Министър Андреева припомни, че по закон тя може само да внесе в Министерския съвет проектозакон за изменение на бюджета на НЗОК, предложен от Касата. Предстои законът да бъде разглеждан на заседание на кабинета утре, добави Андреева.
Всяка актуализация е взимане от един сектор за сметка на друг, каза министърът и поясни, че е поискала толкова, колкото са посочили от Касата. Ресурсът на държавата е в определени граници и всяко преливане от едно място на друго е в ущърб на секторите, от които се взима, добави тя.
Актуализацията на бюджета се иска с цел да не остане Касата без ресурс да изплаща болнична медицинска дейност в последните месеци от годината и не е защото са свършили парите за разплащане на дейност към момента, коментира Таня Андреева.
Актуализацията може да се направи и през октомври, но предвид че идват избори и служебно правителство, е добре бюджетът да бъде заложен сега, добави тя.
Министър Андреева отново каза, че проблемът с финансирането на дейности и бюджета на НЗОК са от 2010 година, когато един милиард лева са пренасочени към централния бюджет. По думите й оттогава касата работи в ситуация, в която няма буфер и резерв да покрива увеличаване на нуждите за заплащане на лечебна дейност.
Като допълнителни причини тя посочи прехвърлянето на дейности на МЗ към НЗОК за над 350 милиона лева и "безконтролното разкриване на лечебни нови заведения, като за последните 4 години те са над 40 и са коствали на Касата над 150 милиона лева".
Министърът посочи като мотив за закриването на Националния център по наркомании фрапиращи нарушения, открити в доклад за контрола на над метадоновите програми.
Андреева, цитирана от БГНЕС, каза, че не е съгласна с думата "закриване", а като преминаване под друга шапка - на Националната служба за опазване на общественото здраве, където, по нейни думи, има много повече опит в контрола над извършване на лечебните дейности. Според министър Андреева дейностите на двете организации досега са се припокривали.
В 7 от проверените метадонови програми се установило, че има хора, които не са се появявали от седмици, но си получават количеството в аванс. След прочита на доклада тя останала с усещането, че държавата е съучастник в препродажбата на метадон. Андреева заяви, че резултатът от метадона е нула, държавата изсипва милиони, а няма нито един излекуван от зависимост чрез нея.
Над 20 граждански организации, работещи в сферата на наркозависимостите, се обявиха против закриването на Националния център по наркомании. За слабостите в контрола на метадоновите програми някои от тях като сдружение "Майки срещу дрогата" алармират от години, но общото мнение е, че не бива да се закрива единствената структура у нас, която има за предмет на дейност наркотиците в сферите превенция и лечение. Контролът над метадоновите програми все пак е само част от дейността, има и други активности, които не е ясно сега как ще се развиват.
Таня Андреева каза още, че се налага пълна промяна в подхода към лечението на наркозависими, с което и обществените организации са съгласни.
Междувременно от Обществения съвет към Фонда за лечение на деца в чужбина съобщиха, че промяна в постановлението за създаването на Фонда може да наложи лимит за средствата за лечението на деца
Ако тази промяна се приеме, тя ще влезе в сила заедно с новия правилник за работа на фонда.
От обществения съвет са единодушни и по отношение на медицинските изделия, които сега фондът плаща - настояват изделията изцяло да бъдат заплащани от Здравната каса, тъй като разходите на година на фонда за тях възлизат на 4 млн.лв.
Промените в правилника предвиждат формулярът S2, който сега се издава от Министерството на здравеопазването за лечение на децата в чужбина, да се издава само за предстоящи трансплантации, каза Десислава Хурмузова, член на ОС.
По думите й лечението на останалите деца ще се прехвърли към НЗОК, но оттам не изплащат средства за пътни разходи, престой и придружител, което ще наложи организиране на кампании за набиране на средства и забавяне на лечението. Само фондът може да договаря оферти с чужди клиники чрез този формуляр, обясни Мария Чернева, член на ОС. Ако го прави родител, той получава оферта като за частно лице на много по-висока цена, добави тя.
Членовете на Обществения съвет /ОС/ към "Фонд за лечение на деца" предупредиха, че ще напуснат съвета, ако се приеме новият правилник за работа на фонда, който в момента е публикуван на интернет страницата на Министерството на здравеопазването за 14-дневно обществено обсъждане.
Предложенията в новия правилник ще отнемат правото на глас на представителите на неправителствените организации и на медиите, които са членове на ОС, каза Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум. По думите й правилникът предвижда Общественият съвет само да организира кампании за набиране на средства за фонда и да популяризира работата му. Тя посочи, че няма начин, по който да се набират средства от дарители, ако ОС няма право на контрол върху разходването им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!