Г ръцкото правителство може да подаде оставка, ако отговорът на референдума в неделя бъде "да" на предложението на кредиторите.
Това заяви финансовият министър Янис Варуфакис за австралийско радио, цитиран от АФП.
"Може да подадем оставка, но ще го направим в дух на сътрудничество с тези, които ще поемат щафетата", заяви министърът.
Вярваме, че решението на народа ще бъде уважено, каза още Варуфакис, според когото нищо не е свършило и преговорите ще бъдат възобновени след референдума.
Според проучване на общественото мнение, резултатите от което бяха публикувани вчера в гръцкия печат, 46 процента от гърците възнамеряват да грасуват с "не" на предложението на кредиторите на референдума в неделя, но този процент намалява след затварянето на банките.
След референдума в неделя може да бъде постигнато споразумение с кредиторите, заяви по-рано Варуфакис в телевизионно интервю. Същевременно той хвърли вината за затварянето на банките именно върху кредиторите на Гърция.
„Това е много мрачен момент за Европа. Те затвориха нашите банки с единствената цел да изнудват, за какво?
За да получат „да“ на вота за едно неустойчиво решение, което ще бъде лошо за Европа“, каза Варуфакис в интервю, излъчено по държавната телевизия.
Въпреки че е в открито разногласие с останалите министри от еврозоната, Варуфакис каза, че двете страни са „много близо“ по въпроса за реформите за намаляване на разходите, но трябва да преговарят още по темата за устойчивостта на гръцкия дълг.
Правителството е готово да приеме мерките за строги икономии, ако бъде уреден въпросът за дълга и съществува перспектива за икономическо развитие, заяви още Варуфакис в интервюто.
Гърция трябва първо да реформира своята икономика, преди нейните европейски кредитори да облекчат дълговото ѝ бреме, посочи обаче управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард в интервю за агенция Ройтерс.
В интервюто Лагард не критикува пряко гръцкия премиер, но все пак има намек за недоволство, тъй като тя отбеляза, че
гръцката икономика е била на пътя на възстановяването, преди партията на радикалната левица СИРИЗА да дойде на власт,
посочва Ройтерс. Лагард беше запитана кое трябва да бъде първо: ангажиментът за реформи или облекчаване на дълговото бреме от правителствата от еврозоната. „(...) за предпочитане е да видим преднамерено действие към реформи“, каза тя.
Запитана може ли да се има доверие на гърците, Лагард каза: „Ние не избираме кой да представлява една страна“, и допълни: „Приемаме всички правителства като легитимен партньор в преговорите“.
Управляващият директор на МВФ отказа да коментира последното предложение от Атина за уреждане на кризата, отбелязва Ройтерс.
„Ние получихме толкова много „последни“ предложения, които самите те потвърждаваха, отхвърляха, променяха, допълваха
в течение на последните няколко дни, така че не е много сигурно къде точно стои последното предложение“, коментира Кристин Лагард.
„Мисля, че е в ход демократичен процес, който да се надяваме, ще доведе до повече яснота, по-малко несигурност за това какво е решението на гръцкия народ и какъв е авторитетът на правителството“, каза Лагард по повод референдума в неделя.
По-рано вчера финансовите министри от еврозоната казаха на гръцкия премиер Алексис Ципрас, че ще разгледат неговата молба за нов спасителен заем в светлината на резултатите от референдума в неделя.
„Ние ще се върнем към вашата молба за подкрепа за финансова стабилност от Европейския стабилизационен механизъм
само след и въз основа на изхода от референдума“, написал на Ципрас холандският финансов министър Йерун Дейселблум,
който председателства Еврогрупата. Финансовите министри от еврозоната имаха телефонна конференция и решиха да не възобновяват преговорите с Атина преди референдума, на който Ципрас призова гласоподавателите да отхвърлят предишното предложение на кредиторите.
В изявлението си Дейселблум посочва, че през следващите дни няма да има други разговори с Гърция, нито на ниво Еврогрупа, нито между гръцките власти и институциите по предложения или финансови споразумения.
„Сега ние просто ще изчакаме резултата от референдума в неделя и ще го вземем предвид“, посочи Дейселблум.
„Аз много съжалявам за ситуацията, имайки предвид силната непоколебимост на гръцкия народ да бъде част от Европа и да остане част от еврозоната, за което ние изцяло го подкрепяме“, каза още председателят на Еврогрупата.
Същевременно рейтинговата агенция „Мудис“ понижи рейтинга на Гърция на Саа3 от Саа2,
след като страната стана първата развита икономика, която просрочи задължение към Международния валутен фонд, предаде Ройтерс.
„Мудис“ обяви, че очаква Гърция да просрочи задълженията си и по държания от частни инвеститори дълг, ако не бъде продължена подкрепата от официалните кредитори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!