„Не“ на поставените от международните кредитори на Гърция условия за реформи са казали 61,31% от участвалите във вчерашния референдум, срещу 38,69%, гласували „да“.
Това сочат окончателните резултати,
обявени от гръцкото министерство на вътрешните работи на Гърция, предаде Франс прес. В гласуването са участвали 62,5% от регистрираните избиратели.
На референдума гръцкото население решаваше дали правителството да приеме или да отхвърли проекта за споразумение, представен от Еврокомисията, Европейската централна банка и Международния валутен фонд на заседанието на Еврогрупата от 25 юни.
Документът на кредиторите се състои от две части – „Реформи за завършване на текущата програма“ и „Предварителен анализ на устойчивостта на дълга“.
Хиляди гърци ликуваха тази нощ по улиците и площадите на Атина
след победата на „не“-то на вчерашния референдум. На площад „Синтагма“ в центъра на Атина няколко хиляди души размахваха плакати с думата „Не“ и викаха: „Те никога няма да спечелят“.
Над площада се вееха гръцки знамена, много хора се бяха увили с тях и танцуваха под звуците на традиционната музика, други пускаха фойерверки, описват агенциите атмосферата в столицата.
„Посланието „не“ означава, че ние не се страхуваме след всичкия натиск, пред който сме изправени както в Европа, така и в нашата страна“, заяви Статис Ефтимиадис, 47-годишен учител, цитиран от Ройтерс.
„Следващата седмица гръцкото правителство ще има възможността с това „не“ да очаква от брюкселските технократи преговори, базирани на ценностите на демокрацията и равните права в Европейския съюз“, допълни друг участник в празненствата, 65-годишният пенсиониран автомонтьор Константинос Петрас.
Резултатите от референдума в Гърция откриват за правителството път към споразумение с международните кредитори,
заяви снощи гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис. „Ултиматумът (от заседанието на Еврогрупата) от 25 юни народът днес върна като бумеранг на онези, които го изпратиха“, заяви Варуфакис, добавяйки, че „не“-то на референдума представлява оръжие, с помощта на което правителството ще протегне ръка за сътрудничество със своите партньори с цел постигане на взаимно разбирателство.
Министърът заяви, че Атина ще води позитивни преговори с Европейската централна банка и с Европейската комисия и изрази увереност, че от понеделник „Европа ще започне да лекува своите рани, нашите рани“.
„Днешното „не“ е едно голямо „да“ за демократична Европа“, добави Варуфакис.
Гръцкото правителство е готово незабавно да възобнови преговорите с международните кредитори,
заяви премиерът Алексис Ципрас в телевизионно обръщение към нацията след обявяването на предварителни резултати от референдума.
Отхвърляйки твърденията, че референдумът всъщност бил вот за това дали Гърция да остане в еврозоната, Ципрас изтъкна, че мандатът, който гърците са му дали, е да засили позицията на правителството на преговорите, за да се постигне жизнеспособно решение, а не разрив с Европа, предаде Ройтерс.
Ципрас предупреди, че „няма лесни решения“, но че справедливо решение може да бъде постигнато от двете страни, съобщи ДПА.
Той е помолил президента на Гърция Прокопис Павлопулос да свика съвет на лидерите на политическите партии, за да изслуша техните мнения.
„От понеделник Гърция ще се върне на масата за преговори и незабавен приоритет ще бъде възстановяването на банковата система на страната“, заяви премиерът. Този път на масата на преговорите ще бъде и проблемът за реструктуриране на дълга, добави Ципрас.
„Гръцкият народ произнесе на референдума своята присъда, въпреки трудните условия. Ние дадохме примeр за демокрация, а сега приоритетът е укрепване на националното единство и формиране на единен фронт, за да възстановим нормалната ситуация в икономиката“, каза още Ципрас.
„Нашите предложения са реалистични и разумни и ние можем да се придвижим в преговорите с цел постигане на честен компромис за благото на ЕС“, каза премиерът, добавяйки, че ЕС функционира с помощта на компромиси.
Павлопулос от своя страна заяви, че резултатите от референдума са „сигнал за укрепване на сигурността в еврозоната“.
По думите на президента, „плебисцитът означава, че гръцкият народ упълномощава правителството да постигне споразумение (с кредиторите) както го изискват принципите и ценностите на ЕС“.
„Става дума за ясен сигнал към всички“, отбелязва държавният глава, който отбеляза, че
„Гърция е била, е и остава постоянен член на Евросъюза и еврозоната“.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум нарече резултатите от вчерашния референдум в Гърция „достойни за съжаление“ и заяви, че финансовите министри от еврозоната ще обсъдят обстановката в понеделник, предаде ДПА.
„Тези резултати са достойни за съжаление от гледна точна на бъдещето на Гърция.
За възстановяването на гръцката икономика трудните мерки и реформи са неизбежни“, каза Дейселблум в изявление.
Европа трябва да приеме резултатите от гръцкия референдум, сега топката е в полето на Атина, заяви вчера германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, цитиран от Ройтерс и ДПА.
„Ние трябва да приемем тези резултати“, заяви Щайнмайер във Виена, където пристигна за участие в преговорите за иранската ядрена програма.
„Оттук нататък гърците на първо място трябва да решат какви изводи трябва да се направят, така че сега топката е в полето на Атина“, каза той.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц призова тази нощ за хуманитарна програма за Гърция. Трябва да уважим гласа на гърците, това е труден ден, заяви той във видеообръщение.
„Обещанията на гръцкия премиер Алексис Ципрас, че гласуването с „не“ на референдума ще подобри преговорните позиции на Гърция, според мен са неверни. Обстановката е трудна, гърците казаха „не“, но останалите 18 от еврозоната одобриха отхвърлените снощи предложения. Това е демокрацията в Гърция, но демократичните правителства и парламенти в държавите от еврозоната виждат нещата различно“, посочи Шулц.
„Сега гръцкото правителство трябва да представи предложения, които биха убедили 18-те в еврозоната и институциите в Брюксел, че възобновяването на преговорите е възможно и има смисъл. Обещанията на гръцкия финансов министър, че банките в Гърция ще отворят утре и че парите ще бъдат достъпни още днес или във вторник, ми се струват опасни“, коментира Шулц.
„Според мен с всеки изминал ден гърците ще изпитват все повече трудности, би трябвало най-късно във вторник, на заседанието на лидерите от еврозоната,
да обмислим програма за хуманитарна помощ.
Обикновените граждани, пенсионерите, болните и децата в забавачниците, не би трябвало да плащат цената за тази драматична ситуация, в която правителството въвлече държавата. Незабавно е необходима хуманитарна програма.
Надявам се, че в следващите часове гръцкото правителство ще направи смислени предложения, които да дадат възможност за възобновяването на преговорите. В противен случай предстоят трудни, драматични времена“, заяви председателят на ЕП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!