Г ръцкият парламент започна днес дебати по предложението на правителството на 5 юли да бъде организиран референдум по последните предложения на международните кредитори за реформи срещу предоставяне на финансова помощ.
Очаква се парламентът да гласува предложението за референдум късно днес, съобщават гръцките медии. Правителството разполага с достатъчна парламентарна подкрепа, за да прокара предложението.
Референдумът би бил вторият за последните 40 години след падането на военната хунта, която управлява страната между 1967-ма и 1974-та - годината, в която гърците гласуваха против монархията и страната стана република.
Опозиционните партии критикуваха плановете на правителството за свикване на референдум, като някои лидери посочиха, че той е равносилен на това хората да гласуват за бъдещето на страната в Европа.
"Г-н Ципрас днес води страната към референдум с основния въпрос "да" или "не" на Европа", каза бившият премиер Андонис Самарас, лидер на опозиционната Нова демокрация.
Министърът на здравеопазването Панайотис Курумблис обаче каза, че референдумът не е за това дали Гърция да остане или да напусне еврозоната. "Референдумът няма отношение към еврото или драхмата. Ние не се стремим към разрив", каза Курумблис пред гръцката телевизия Скай.
Бившият премиер Костас Караманлис наруши дългото си мълчание и остро критикува "безразсъдния избор" на правителството, съобщава АП. "Най-жизненоважните интереси на народа изискват страната да остане в сърцето на Европа", каза Караманлис. "Безразсъдните ходове, които подкопават този принцип, тласкат страната към авантюри с непредвидими и вероятно необратими последици", предупреди той.
Панайотис Лафазанис, високопоставен член на управляващата партия СИРИЗА и министър на производственото преструктуриране, околната среда и енергетиката, се обяви твърдо против предложението на кредиторите.
Едно "не" ще бъде голямо облекчение за Гърция и гръцкия народ, каза Лафазанис, пристигайки за извънредното заседание на парламента. "Това ще бъде едно голямо "да" за нова епоха на възстановяване и напредък". Запитан дали това ще стане в рамките или извън еврозоната, Лафазанис каза: "вие медиите поставяте тази дилема. Дилемата за хората е дали ще живеят по-добре".
Как ще гласуват гърците остава неясно.
Мнозинството от хората - 69,7 процента подкрепят запазването на еврото "на всяка цена", спрямо 28,9 процента против, сочеха данни от социологическо проучване за телевизия Мега, оповестени на 16 юни.
Това бе преди гръцките лидери да осъдят кредиторите - Европейската комисия, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд, като "изнудвачи", които целят да унижат страната.
Правителството призова хората да гласуват с "не" на референдума по предложенията на кредиторите.
Някои анализатори казват, че негативен резултат от референдума ще принуди ЕЦБ да спре своята финансова подкрепа за гръцките банки и ще увеличи риска от гръцки дефолт, докато положителен резултат може да доведе Ципрас до предсрочни избори.
"Планираният референдум направи всичко по-сложно", заяви източник от ЕС, пожелал анонимност. По думите му сега не е ясно дали финансовите министри от еврозоната ще се съгласят на удължаване на спасителната програма при тези условия. Удължаване на програмата трябва да бъде поискано от Атина, допълни източникът.
Изненадващото съобщение за референдума дойде след трескави преговори между Атина и кредиторите в Брюксел за реформите, които трябва да бъдат осъществени в замяна на 7,2 млрд. евро останали от втората спасителна програма за Гърция.
"Нашите партньори ни дадоха ултиматум да приемем още тежки икономии", каза Ципрас и добави, че институциите имат намерение да унижат гръцкия народ. Премиерът посочи, че ще приеме волята на гражданите. Очаква се Гърция да поиска днес кратко удължаване на сегашната програма за помощ. Според анализатори, при тези условия, ако Гърция не плати дължимото към МВФ на 30 юни, ще бъде в положение на закъсняло плащане, но няма да бъде в дефолт. Финансовите министри от еврозоната се събраха в Брюксел за среща, посветена на Гърция.
Решението на Гърция да свика референдум "затвори вратата за по-нататъшни преговори", заяви председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, пристигайки за заседанието.
Източник от ЕС, пожелал анонимност, каза: "Аз мисля, че сега разговорите трябва да се насочат към план Бе" - израз, който означава подготовка за фалит на Гърция или излизане от еврозоната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!