У правляващите решиха да подкрепят предложението на "Атака" за въвеждане на 20-процентна такса върху електроенергията от ВЕИ-тата с бюджета за следващата година.
Това заяви в Боровец депутатът от социалистите Петър Кънев.
Кънев каза, че не знае как ще се отрази тази мярка върху цената на тока за потребителите, но цитира следните цифри: "През 2010 г. в България са инсталирани 35 мегавата мощности на вятърни и слънчеви централи. През 2011 г. – 135 мегавата, а през 2012 г. – 840 мегавата".
"Очакванията ни са, че след въвеждането на този 20-процентен данък в бюджета ще влязат 160 млн. лева. Това автоматично означава, че става дума за пазар от около 700 млн. лева. Пазар, който срещу 700 млн. лева годишно, осигурява 8% от потреблението на електроенергия в България", обясни Петър Кънев.
Той отказа да коментира за какво ще бъдат използвани тези 160 млн. лева.
Министърът на финансите Петър Чобанов заяви, че приходите от 20-процентната такса ще се използват като буфер в бюджета.
От Българската фотоволтаична асоциация пък контрираха, че популизмът в икономиката води до икономическа катастрофа.
Много сме разтревожени за бъдещето на пазарната икономика и бизнес средата в България, казват от Асоциацията. Популистките мерки за ликвидирането на най-големия частен инвестиционен сектор през последните години в българската икономика, в крайна сметка ще унищожат най-прозрачната част от българската енергетика. По всичко личи, че това е целта на предложената от ПГ Атака 20% такса върху оборота на производителите на електроенергия от слънце и вятър.
Признанието, че "потенциалните приходи от дискриминационната и незаконна 20% такса върху оборота на слънчевите и вятърните централи ще се ползват като "буфер в бюджета“ е признание за тотална липса на финансова стратегия и икономическа мисъл".
"Как би могло иначе да се тълкува използването като "буфер“ на сектор инвестирал над 4 милиарда евро в българската икономика? Как би могло да се тълкува определянето като "буфер“ на инвестициите на над 2000 малки и средни български и чуждестранни фирми? Кой ще инвестира в България, когато с лека ръка, без дебат, на тъмно се приемат решения, които отчуждават частен капитал? Промените в Закона за енергетиката, приети от настоящото мнозинство не се спазват - няма търгове за студен резерв и разполагаемост, заводските централи печелят на пълни обороти, топлофикациите получават скрита субсидия чрез високите цени на ток. Износът се освободи, но НЕК губи от търговията, защото продава на по-ниски цени отколкото изкупува. Не се въвежда либерализация на пазара, няма и балансиращ пазар", се казва в становище на Асоциацията.
От Асоциацията виждат и мотиви за ликвидирането на инвестициите във вятърни и слънчеви централи, след изказванията на енергийния министър Драгомир Стойнев за данъчни облекчения за строители на ядрени мощности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!