Минко Минев Балкански е професор в университета „Мария и Пиер Кюри“ в Париж. Роден е през 1928 г. в малкото селце Оряховица, Старозагорско, и е един от най-известните учени в областта на физиката в световен мащаб. Понастоящем френски гражданин, живее в Париж.
Чрез фондацията си „Миню Балкански” подкрепя млади даровити българи.
Професорът увлекателно разказва за желанието си да интегрира към света българската наука, да инвестира именно в образование, развитие на етични ценности и стремеж към успех в научните среди сред най-младите.
"Истинската ми мотивация е младите да разберат, че има щастие в труда, особено когато този труд дава интересни резултати, да могат да се увлекат във физиката, в технологиите, в математиката. Освен като лично израстване, това ще увеличи елита на нацията.
В момента, масово студентите предпочитат да изучават финанси, бизнес и други такива дисциплини, но какво представлява светът без технологии, без производство? За мен те са едни бъдещи безработни, в това просто няма смисъл. Бих искал чрез моите инициативи да предложа още в най-крехка възраст на тези деца, да се увлекат в неща извън банките и финансите, защото парите сами по себе си са едно голямо зло.
Затова не говоря за пари, за цифри, кое колко струва, къде какво съм дал. Ние отговаряме на нуждите, а не просто даваме пари. Например младите даровити деца, които идват да следват в Америка, Харвард, се сблъскват със следните неща – стипендията от 50 000 щ.д. се явява недостатъчна за да учат без да работят. При нас нещата не стоят по този начин – ако дойдете да се обучавате, вие няма да имате никаква материална грижа, това е наша задача. За вас остава да се учите и развивате.
Когато знам, че нещо може да бъде направено в България, аз ще намеря начин да осигуря средствата. Когато има някаква нужда, съществена и важна, тя може да бъде посрещната. Построили сме много неща - театър, културен център, помещения за изложби, института на младежта. Центърът на с. Оряховица е изцяло реставриран от мен, но аз никога не изчислявам това в пари", казва проф. Балкански.
Той споделя, че е много горд от създаването на Националния институт за образование.
След като училището в с. Оряховица било закрито, сградата била оставена на произвола на съдбата и разрухата. Направих един проект да превърнем тази прекрасна сграда от миналото в институт на образованието, обърнат към бъдещето, разказва Минко Балкански. В института се обучават учители и ученици. Курсовете се провеждат редовно, обхващат всички области на знанието и по всички учебни предмети. За надарените младежи има организирана специална програма по математика, както и школа по физика, чиито възпитаници печелят много призови места в международни олимпиади.
"В България, когато един учител завърши и след това 40 години само преподава, той реално няма никаква възможност да се обогати. За пет дена тези хора от всички краища на България, разговарят и споделят в един затворен кръг. Общуват между тях си, споделят, в същото време имат лекции от много добри специалисти, които ние осигуряваме".
През последните две години в рубриката Благодетелство със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ) ви представихме големи български дарители от Възраждането и началото на ХХ век.
Сега, отново благодарение на Българския дарителски форум, започваме да Ви представяме съвременни български дарители - хора, които не пестят усилия, време, средства, за да работят за определена кауза, за възраждане на дарителството и за развитието на гражданското общество.
Поредицата е вдъхновена от американската платформа Bolder giving и е съвместен проект с организации от Румъния, Турция и Сърбия, който цели да разказва вдъхновяващи истории за съвременното дарителство в региона на Балканите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!