К ъм Българя няма да има наплив от руски туристи заради изострените отношения между Турция и Русия след свалянето на руския самолет.
Това прогнозират туроператори и експерти в бранша, разказва Нова ТВ.
Легловата база по Черноморието и в зимните курорти у нас не може да поеме повече от няколкостотин хиляди души на сезон.
Именно по тази причина тезата, че България може да спечели от конфликта, като привлече повече туристи от Русия, се оказва силно надценена. Такива надежки изрази министърът на туризма Николина Ангелкова. Специалистите обаче са категорични, че
Турция няма да изпусне нито един руски турист
Турският пазар е огромен, а експанзивната държавна политика по отношение на туристическия отрасъл работи безотказно, смятат те.
Санкциите, наложени спрямо Турция от Русия, предвиждат забрана на чартърните полети от Русия до южната ни съседка. Туристическите фирми няма да могат да продават и почивки в турските курорти.
Националната статистика показва, че България разполага с 298 000 легла в курортите. Дори и да прибавим към тях тези от сивата икономика, числото не може да надхвърли милион и половина.
Експертите са категорични, че туроператорите са договорили на 100% летния сезон
през 2016 г. още преди инцидента със самолета и влошаването на отношенията между двете страни.
"Трябва много внимателно да се наблюдават процесите - не по отношение на това колко туристи ще дойдат в България, а каква ще бъде реакцията на турската страна", коментира Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
"Турция финансира с по 6000 евро всеки чартърен полет, с което дава една изключителна цена на самолетните билети. Тя махна визите за руските туристи. Направи всякакви облекчения".
Подобно мнение споделят и наши туроператори, които добре познават пазара и от години работят с чужди партньори. "Италия, Испания, Гърция тръгнаха със специални облекчения за руските туристи", обяснява туроператорът Мария Михалева.
За да привличаме повече руски туристи, туроператорите предлагат да се въведе
по-облекчен режим за издаване на визи
"Да се дават визи за туристи, които идват с пакетна услуга, да им се предоставят направо на летищата при кацане", предлага Михалева.
Ако българският бизнес не се окаже конкурентоспособен, България може да загуби и традиционни туристически пазари като скандинавския, английския и германския.
Туриситите от тези държави биха могли да бъдат привлечени от по-ниските цени и обслужването в Турция.
Повече по темата гледайте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!