Процентът на хората в България, които могат да идентифицират нови възможности за бизнес, е по-висок от средното за Европа и света. Това показват данните от Глобалния индекс за предприемачество (Global enterpreneurship index - GEI) за 2014 г.
Индексът, изготвен от Глобалния институт за развитие на предприемачеството (Global Enterpreneurship and Development Institute - GEDI), оценява така наречените "бизнес екосистеми" в 130 държави от цял свят.
Те се оценяват по 14 различни критерия, разделени условно на три групи - критерии за отношение към бизнеса и предприемачите, критерии за умения и критерии за желание за развитие.
България се представя по-добре от средното за Европа и света единствено в групата критерии за отношение към бизнеса.
Освен, че много хора у нас смятат, че имат нюх за възможности за бизнес, процентът на хората, които смятат, че имат нужните умения и квалификация да започнат бизнес, също е по-висок от средното за Европа и света.
В цялостното класиране на индекса България се нарежда на 44-то място в света по условия за предприемачество. Тя се нарежда след Румъния, но преди Унгария, Италия, Хърватска и Черна гора.
Първо място по условия и развитие на предприемачеството заемат САЩ. В челната петица компания им правят Канада, Австралия, Великобритания и Швеция.
Представяме се най-зле по критерия за усвояване на нови технологии, който измерва процента нови компании в технологичния сектор, както и цялостния потенциал на фирмите в страната да се адаптират към технологичните новости.
Според изследването в България няма наличност на достатъчно капитал за рискови инвестиции. Зле се представяме и според критерия за износ на продукция от нови компании и отвореност към външните пазари.
По-ниско от средното за Европа и света е и нивото на предлагане на иновативни продукти, както и цялостните инвестиции на производителите в иновации.
Процентът на нови компании, които очакват да растат с над 50% годишно следващите пет години също е нисък, отчита изследването. Не се представяме добре и по критерия за конкурентоспособни млади компании.
България обаче се представя по-добре от средното за света по критерия „Приемане на риск“, който измерва процента на хората, които не биха се отказали да започнат собствен бизнес заради страх от провал. Същият критерий оценява и регулаторната рамка за започване на бизнес, рисковия рейтинг на страната, защитата на кредитори, както и наличността на достоверна финансова информация.
По критерия, измерващ отношението на обществото към хората, избрали кариера на предприемачи, България отново се представя по-добре от средното за света, но по-зле от средното за Европа. Такава е и оценката по критерия „Човешки капитал“ за развитие на кадрите в бизнеса и образованието на предприемачите.
Повече за представянето на България вижте в инфографиката:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!