Н ай-конкурентоспособна икономика в световен мащаб има Швейцария, следвана от Сингапур, САЩ, Финландия и Германия, сочи годишният доклад за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум (The Global Competitiveness Report 2014–2015).
Успехът на швейцарската икономика, която е
на първо място за шеста поредна година,
се дължи на нейната ефективност, иновациите и макроикономическата стабилност. Швейцария обаче среща трудности при намирането на квалифицирани работници.
Едни и същи десет държави заемът първите десет места в глобалната класация за конкурентоспособност за трета година поред, сочи докладът.
В първата десетка на най-конкурентоспособните страни са още Япония, Хонконг, Холандия, Великобритания и Швеция.
От страните, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. най-добре се представя Естония,
която е на 29-о място. Други страни от ЕС като Румъния, Португалия и Латвия са подобрили позициите си. Същото се отнася и за Гърция, която от 91-во се е придвижила на 81-во място.
България заема 54-а позиция от общо 144 изследвани държави – след Русия и пред Барбадос.
Китай се е изкачил с една позиция нагоре до 28-о място, а Русия с цели 11 до 53-то място. Индия се е сринала с 11 позиции надолу до 71-во място и вече е най-слабо конкурентоспособна икономика в групата на бързоразвиващите се страни БРИКС. Бразилия е на 57-о място.
На последна позиция в класацията тази година е Гвинея.
Оценките в доклада за глобалната конкурентоспособност са основани на критерии, свързани с институциите, инфраструктурата, здравеопазването и образованието, размерите на пазара и макроикономическата среда, пояснява Ройтерс.
Първият годишен доклад на Световния икономически форум е направен през 1979 г., и оттогава с всяка изминала година обхваща все повече страни.
На документа се гледа като на показател за възможностите на държавите да осигурят просперитет на своите граждани.
„Най-големият стълб на конкурентоспособността са технологичните иновации само чрез които в дългосрочен план може да се измени стандартът на живот. Това изисква среда, която благоприятства иновационните дейности, подкрепени както от публичния, така и от частния сектор“, се посочва в доклада тази година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!