Н ационален протест срещу поскъпването на тока организират в сряда синдикати и работодатели. От 11 ч. пред Министерския съвет в София, както и в още 28 града на страната, недоволните ще излязат на протест.
"Българският бизнес не може и не иска да поеме високия разход в цената на електроенергията, като резултат от решението на КЕВР за увеличаване на добавките "Задължения към обществото", декларираха работодателските организации АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.
"Бизнесът иска ново отлагане на поскъпването на тока за 1 януари 2016 г.", коментира на обща пресконференция на работодатели и синдикати Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ.
По думите му липсата на договорени с правителството промени, води до мисълта, че не е стигнало времето за тяхната подготовка и е нужно повече време за прилагане на механизмите.
"Панацеята очевидно е либерализацията на енергийния пазар, която така или иначе ще се случи от януари догодина", добави Иванов.
Представителите на работодателите коментираха още, че досега "сметката" у нас винаги е плащана от индустрията.
В Европа токът за домакинствата е четири пъти по-скъп от този за индустрията, а в Германия дори шест пъти, дадоха пример от работодателските организации.
"Не можем да приемем, че ще имаме втората най-скъпа добавка "Задължение към обществото" след Дания. Основните проблеми идват от преференциалните производители", каза Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
По думите му липсва убеждението, че са открити всички незаконни производители на ток от ВЕИ, както и, че комбинираното производство на ток е високоефективно.
"Искаме отлагане, с колкото време им е необходимо, за да се премахнат проблемите", коментира Теодор Дечев от АИКБ. По думите му ЕК вече се е произнасяла по отношение на други държави, че дългосрочните договори за изкупуване на ток на преференциални цени противоречат на общностното право.
"Ние сме за промяна на ценовия и пазарен модел", заяви Камен Колев от БСК. По думите му не е редно да се прилага разходния принцип на ценообразуване. Той не стимулира дружествата да намаляват разходите си, а да ги "обосновават" и да искат покриването им чрез цената, която плащат потребителите, отбеляза той.
Да бъдат чути исканията им, работодатели и синдикати организират национален протест на 29 юли, сряда, като досега инициативи са планирани в 29 града от над 1000 фирми. "Структурите на КНСБ ще участват в организацията и осъществяването на протеста", обяви заместник-председателят на синдиката Николай Ненков.
По думите му приетата със законодателни промени такса от 5%, която трябва да внасят в специален фонд производителите на ток "поставя на колене" производители като държавната ТЕЦ "Марица Изток" 2, която и в момента е на загуба.
"Ще бъдем много повече от първия път", каза Евгений Иванов и коментира, че протестът е на "индустрията срещу мафията".
Предвижда се спиране или намаляване на енергийното потребление, както и засилено присъствие по улиците.
"Целта на протеста не е срив в енергийната система, а да се намерят механизми да се изчистят онези преференциални производители, които не би следвало да са такива", коментираха организаторите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!