"Лукойл" заяви, че има намерение да съди Лабораторията за управление на риска, ръководена от Иван Костов, заради обвиненията, че комбинатът внася в България петрол на завишени цени и по този начин сериозно ощетява хазната и българските потребители.
В разпространено днес прессъобщение "Лукойл" отрича обвиненията от доклада на Лабораторията и заявява, че разпространението на сведения, които не отговарят на истината и накърняват бизнес репутацията на компанията, е наказуемо в съда.
От компанията казват, че докладът "изобилства от неверни сведения и интерпретации, които допълнително деформират истината".
Внасяният нефт тип Урал, който е основна суровина за преработка от "Лукойл Нефтохим Бургас", се закупува от рафинерията на пазарни цени, заявяват от нефтокомбината.
Според "Лукойл" тези пазарни цени са нито по-високи, нито по-ниски от тези, по които друга рафинерия, намираща се на територията на Европейския съюз, заплаща за доставяния нефт от този тип.
В доклада цената на доставяния нефт Urals за Лукойл Нефтохим Бургас АД и вносът й, който е направен на територията на България, се съпоставя с котировката Br dtd. Всъщност ценовата формула на доставяния нефт Урал е обвързана с котировката Ur rcmb, пишат от "Лукойл".
Котировките Br dtd и Ur rcmb представляват публикации на международно признат и използван в търговията с нефт и нефтопродукти борсов бюлетин "Платс", се казва още в съобщението.
През последните няколко години Ur rcmb е с около 1 долар на барел по-евтин от Br dtd. Ur rcmb включва стойността на суровия нефт и транпортните разходи от пристанище Новоросийск през Бургас. Ценовата формула на доставяния нефт Урал на "Лукойл Нефтохим Бургас" включва отстъпка от котировката Ur rcmb, защото се редуцира стойността на транспорта от Бургас.
Това още веднъж доказва, че рафинерията купува нефт по пазарни, а не по завишени цени, заявяват от компанията.
На база статистика за последните две години средната стойност на котировката Br dtd е 86, 737 долара на барел; котировката Ur rcmb е 85,789 долара на барел; средно доставна цена на нефт Урал до пристанище Бургас, включително всички разходи е 85, 680 долара на барел, пише още в съобщението от "Лукойл". Тези факти са публикувани и достъпни за широката общественост.
"Лукойл" има намерение да защитава бизнес репутацията си с всички допустими законови средства, включително пред българския съд, а при необходимост – извън страната, завършва съобщението.
Във вторник след публикуването на доклада финансовият министър Владислав Горанов го коментира с думите: „Запознат съм с анализа. Не мога да съм сигурен, че представеното вътре е вярно, тъй като така или иначе, когато се внася петрол, това, което държавата трябва да събере като ДДС, ние си го събираме“. Според него хипотетичните твърдения биха могли да се докажат, но не с проверка на територията на България. „Г-н Костов имаше отношение към приватизацията на рафинерията и вероятно е по-запознат с тези процеси. Българската държава, особено при внос от трети страни, си събира най-лесно ДДС-то. Това е така, защото оформянето му е много по-лесно, отколкото при вътрешнообщностните доставки“, каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!