От 1 юни млади предприемачи може да кандидатстват за финансиране на свой бизнес проект с до 30 000 евро и участие в менторската програма на фонда LAUNCHub.
LAUNCHub работи по финансовия инструмент "Entrepreneurship Acceleration and Seed" на европейския фонд JEREMIE и
през следващите четири години ще инвестира 9 млн. евро
в около 100 стартиращи компании, предимно от сектора на информационните и комуникационни технологии в България и региона.
Фондът планира да инвестира около 6 млн. евро в екипи или вече стартирали компании с по-напреднали проекти, а останалите 3 млн. - в идеи на първоначален стадий.
LAUNCHub се ръководи от един от най-успешните ИТ предприемачи у нас, съоснователя на "НетИнфо" Любен Белов, и от Тодор Брешков - съосновател и член на Борда на Директорите на BREF, най-големия фонд за недвижимо имущество.
Кандидатстването за първоначалното финансиране от 30 000 евро е само първото ниво (акселераторска програма). Срещу него инвеститорът ще придобие 8-10% от новосъздадения бизнес.
Целта е в следващите от 6 до 15 месеца той да се развие достатъчно, така че да е готов за
второто ниво на финансиране (сийд) - до 200 000 евро
Както показва името му, LAUNCHub има за цел и да е точка за свързване с външни инвеститори и бизнес ментори - около 200 от България и 1200 от света, с помощта на които започващите предприемачи да развият идеите си по-бързо.
LAUNCHub има за партньори акеселератора Seedcamp и Института за предприемачи на "Сиско" в България. Фондът си партнира и с други организации за подкрепа на предприемаческата екосистема в региона, като например споделеното работно пространство Betahaus и студентската организация Start it Smart. За международна подкрепа LAUNCHub разчита също и на Mozilla Web FWD и DreamIt Ventures.
Кандидатстването за Акселераторската програма започна в началото на месеца и ще продължи двайсетина дни. Очакването е
първите реални инвестиции да бъдат направени през септември
Такъв тип прозорци за кандидатстване ще бъдат отваряни три пъти годишно.
LAUNCHub окуражава всякакви идеи, които биха "разтърсили" досега установените модели на работа в сфери като образование, здравеопазване, развлекателна индустрия, финанси и други.
Кандидатстването е онлайн. Начинаещите предприемачи ще трябва да дадат информация за екипа, който ще участва в създаването на бизнеса, тяхната специализация и предишен опит. Заедно с това ще трябва да обяснят и идеята си за потенциален бизнес.
От всички кандидатствали ще бъдат поканени 20 екипа на т.нар. "дълъг уикенд".
В него предприемачите ще могат да се срещнат със специалисти от избраната област, така че да доизгладят идеята си, а после да я представят пред инвестиционния комитет, който ще вземе решението дали да подкрепи дадения проект или не.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!