Б ившият египетски президент Мохамед Морси бе осъден на 20 години затвор заради арести и изтезания на демонстранти, извършени по време на неговия мандат, съобщи АФП.
Морси бе
оправдан по обвинението за подстрекаване към убийство
на двама протестиращи и един журналист по време на демонстрация пред президентския дворец през 2012 г., което според повечето наблюдатели щеше да му донесе смъртна присъда.
Това е първата присъда, която бившият държавен глава получава. Той е член на влиятелното „Мюсюлманско братство“ – една от най-старите ислямистки организации в арабския свят.
Морси дойде на власт след избори, които бяха предшествани от свалянето на Хосни Мубарак, управлявал Египет в продължение на 30 години. Той се задържа на този пост около година и след масови протести на светски настроените египтяни беше свален от армията.
Дванайсет обвиняеми по същото дело, предимно ръководни кадри на движението „Мюсюлмански братя“ и членове на правителството на Морси бяха осъдени на по 20 години затвор „за използване на насилие, за арести и изтезания на протестиращи“. Двама бяха осъдени на по 10 години.
Всички 15 обвиняеми бяха оправдани по точките от обвинението, свързани с убийство.
Днешното решение на съда изглежда относително
снизходително
на фона на смъртните присъди, произнасяни редовно в други дела срещу лидери на „Мюсюлмански братя“, отбеляза АФП.
„Делото срещу Морси е пародия на правосъдие, режисирано и контролирано от правителството и неподкрепено от никакви доказателства“, каза в комюнике Амр Дараг, бивш египетски министър от времето на Морси. „Те искат да произнесат смъртна присъда на демокрацията в Египет“, се казва в изявлението, цитирано от Ройтерс.
Сваленият от власт през лятото на 2013 г. Морси е подсъдим по още няколко дела, заедно с хиляди членове на неговото ислямистко движение. Той е държан в затвор със строг режим на сигурност в средиземноморския град Александрия, припомня АП.
Междувременно движението „Мюсюлмански братя“ обяви, че се сдобива с множество нови лидери и ще продължи да бъде влиятелна сила след осъждането Морси. Амр Дараг, който беше министър при управлението на Морси, каза, че по-млади хора заемат лидерски позиции в „Мюсюлмански братя“ и движението се обновява въпреки затварянето на много негови членове. „Нагласата на движението като цяло е по-революционна, защото поколението, което поема водачеството, е младо и по-революционно и вижда какъв Египет бихме имали, ако то не направи това, което трябва да направи“, заяви Дараг.
Обратът на съдбата, който превърна Морси от първия свободно избран президент на Египет в затворник, осъден на 20 години лишаване от свобода,
няма да пречупи волята му
да се върне на власт, каза неговият син Осама Морси. Подобни амбиции може би изглеждат нереалистични, две години след като армията свали Морси и смаза неговото движение, но те изтъкват решителността на най-старата ислямистка организация в Близкия изток, която се е възстановявала след предишни смазвания по време на водената десетилетия наред борба с египетската държава, отбелязва Ройтерс.
Правозащитната организация „Амнести интернешънъл“ призова да има повторен процес срещу Морси в граждански съд или той да бъде освободен. Тя определи присъдата като „пародия на правосъдието“, която „разбива всякаква останала илюзия за независимост и безпристрастност на наказателната правосъдна система в Египет“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!