У чени все по-често използват думи като "странни", "изумителни" и "астрономически", когато описват природните процеси днес.
Вижте кои събития през годината доведоха до немалки промени на планетата Земя.
През 2016 г. Италия беше разтърсена от няколко силни земетресения
Трус с магнитуд 6,5 по Рихтер разлюля Централна Италия на 30 октомври. Това доведе до понижаване на земната повърхност в района със 70 см. В същото време височината на планините в центъра на Апенинския хребет се понижи с около 40 см.
Италия след силния трус - СНИМКИ
Трусовете заличиха няколко села и разрушиха базилика от XIV век.
Температурен рекорд на планетата за период от над 2 млн. години
Днес нашата планета е най-топла от 120 хи. години, но ако климатичните фактори останат същите, през следващите няколко хиляди години тя ще се затопли с още около 4 градуса Целзий. Така ще бъде подобрен температурен рекорд за период от повече от 2 млн. години.
Температурни рекорди и най-горещите месеци през 2016 г.:
Тази година месеците януари, февруари, април, юли и август бяха рекордно топли. Януари е най-топлият първи месец на годината на Земята, откакто се записват измерванията на температурите от края на XIX век.
През април тази година средната температура превиши нормалните за месеца стойности с 1,1 градуса по Целзий, което не е наблюдавано от 1951 г. насам, когато метеоролозите започнали да извършват тези наблюдения.
Тазгодишният юли беше най-топлият месец на Земята, откакто се води статистика. Дори след отслабването на явлението Ел Ниньо юли подобри температурните рекорди в света.
Тази година учени от НАСА откриха още едно сериозно следствие от глобалното затопляне
Те установиха, че топящата се ледена покривка особено в Гренландия, променя разпределението на тежестта върху Земята. Заради това както Северният полюс, така и движението на полюсите променят курса си.
Морският лед в Северната полярна област и през ноември беше с рекордно ниски стойности. Площта на арктическия плаващ лед през ноември беше 9,1 млн. квадратни километра, с 800 хил. кв. км под рекорда от 2006 г.
В Баренцово море край Норвегия ледът отново намаля с 50 хил. кв. км, вместо да се увеличи.
Човешкият отпечатък върху Земята сложи край на епохата холоцен, твърдят 35 учени, сред които геолози, океанографи, климатолози, историци и археолози, които предложиха на Международния геоложки конгрес в Кейптаун, РЮА да бъде прието съществуването на "епохата на човека".
Вижте още какво се случи през 2016 в нашите обзори:
Събитията и личностите, които ни удивиха и разочароваха през 2016 г.
Най-обсъжданите сватби на БГ звезди през 2016 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!