На плажа "Карадере" в Североизточна България няколко семейства са си направили къмпинг, както правят всяко лято. Но тази година щастливото им настроение е помрачено от страховете, че малкото кътче от рая е застрашено от замисления екокурорт, в който няма да се движат коли, пише Кейт Конъли в обширна публикация в британския вестник "Гардиън".
В статията се казва:
Районът трябва да се превърне в луксозно селище за 1 млрд. евро. Под името "Черноморски градини" той ще включва пет миниградчета, издигнати върху хълмовете, изкуствени езера, пристан за яхти и обширна свободна зона.
Комплексът ще се захранва самостоятелно с енергия, добивана от биомаса и локални природни енергоизточници, казват инвеститорите. Но проектът с площ от 219 хектара, чийто ръководител е британският архитект сър Норман Фостър, вбеси група български еколози.
Според тях така
ще се разруши последната останала девствена пясъчна ивица по българското Черноморие,
което ще има опустошителен ефект и върху богатото биологично многообразие. Мястото попада в европейската програма за защитени зони "Натура 2000".
Но българското правителство не успя да създаде законодателство, забраняващо строежите в подобни райони, което позволи на инвеститорите да застрояват крайбрежието безпрепятствено. Едва ли има вече пространство по брега, което да не е засегнато от свръхзастроените курорти. Местните хора често не могат да стигнат до плажовете, които са охранявани от пазачи.
Строежът на "Черноморски градини", който на страницата на архитектурното бюро "Фостър и партньори" е описан като "низ от селища по възвишенията, сред запазени дъбови гори, ливади и клисури, из които няма да се движат автомобили", трябва да започне следващата година.
Очакваните 15 хиляди обитатели на Sky Village, Wilderness Village, Meadow Village, Cape Village и Sea Village ще бъдат помолени да оставят автомобилите си извън комплекса и да се придвижват пеш или с помощта на електромобили.
Първото селище - Sky, се изгражда от британско-българска инвестиционна група, а по думите на българския партньор - архитектурната къща Projects Ltd, интерес към другите вече са проявили и инвеститори от САЩ, Русия и Саудитска Арабия.
"Фостър и партньори" не пожелаха да разговарят с "Гардиън", но в прессъобщение подчертаха, че курортът е планиран в хармония с околната среда.
Критиците обаче посочват, че въпреки амбициозните планове разгърнатият мащаб на курорта ще нанесе непоправими вреди на природното многообразие. Селищата ще унищожат непокътнати дъбови гори, а нашествието на хиляди хора, както и прокарването на нови пътища ще нарушат един от основните миграционни маршрути за милиони птици в Европа - Via pontica.
"Питам се дали Норман Фостър наистина знае с какво се захваща",
казва Тодор Карастоянов, музикант и противник на проекта, който от години ходи с палатка на Карадере.
"Искаме да му попречим да направи най-голямата грешка в кариерата си, защото да строиш тук е просто неморално, а той вероятно не знае това", смята Карастоянов.
Цигуларката Биляна Вучкова, която от дете прекарва ваканциите си на Карадере, добавя: "Мястото е магнит за тези, които искат да почиват далеч от цивилизацията и да се насладят на природата, но скоро ще бъде изгубено завинаги, а ние ще осъзнаем последствията едва когато стане твърде късно."
Според Димитър Георгиев, орнитолог от Варна, многочислени животински видове ще попаднат под директна заплаха, сред които видри, кълвачи, пеперуди, чучулиги и т.н.
"От опит знаем, че те не се преместват другаде, просто изчезват. Ние не сме против масовия туризъм, но той трябва да се планира по подходящия начин, като се отделят специални зони, предназначени за развитие на дивия живот. Проблемът е, че много от крайбрежните райони вече са застроени."
Фостър трябваше да посети мястото, но беше забъркан в дискусиите между британските и българските екипи, обяснява Георги Станишев, директор на Projects Ltd. Станишев, който е брат на българския премиер Сергей Станишев, твърди, че "Черноморски градини" са екологично съобразни и нито един закон не е бил нарушен.
"Онова, което ние и Фостър правим, е абсолютно в рамките на закона в България", подчертава той, добавяйки, че самото строителство щяло да бъде екосъобразно.
Противниците на проекта обаче не са убедени и не възнамеряват да отстъпват. "Планираме протести и концерти в София, както и откриването на протестен лагер на плажа в Карадере", казва Надежда Максимова от организацията "За природата" в края на статията в "Гардиън".
----------------------------------------
До плажа на Карадере се стига през отбивката на магистралата Варна-Бургас, между Бяла и Горица. По черен път се стига до плажа. Мястото граничи с плажните ивици на Шкорпиловци и Бяла.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!