14 часа след взрива няма никаква следа от работещите в оръжейната фабрика край село Горни Лом. В момента на експлозията в завода е имало поне 15 души, предаде репортер на БГНЕС.
Все още няма данни за наличие на живот в района на взрива в село Горни Лом. Това каза тази нощ директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов. "Имаме трима души доброволци, които са готови при най-малкия признак на живот там да влязат незабавно. Чакаме робот. Чакаме и така наречената "котка" на българската армия, която е за сапьорски цели и допълнително безпилотен самолет. Всички специалисти, с които се консултирахме, и щабът взехме решение да не провеждаме евакуация на населението поради обстоятелството, че няма непосредствена заплаха за него", каза още Николов.
Последният взрив бе чут снощи около 21 часа. Неофициално се твърди за над 10 загинали. Очакванията на властите са, че броят на жертвите може да бъде и по-голям. На мястото на взрива се е образувал кратер. Спасителни екипи ще влязат във фабриката за боеприпаси не по-рано от 24 часа, след като бъде регистриран последния взрив.
Експлозията избухна в един от цеховете в 17.05 часа вчера. В него са работили 15 или 16 души. Тяхната съдба остава неизвестна. Достъп до цеха в момента няма. По първоначални данни няма опасност за жителите на село Горни Лом. Районът около фабриката е отцепен на 3 км. Оръжейният завод е бил специализиран и в утилизацията на боеприпаси, в двора му е имало около 11 000 пехотни мини от Гърция.
Има три пострадали жени, едната от които е съпругата на кмета на селото. Но те са пострадали на излизане от завода, т.е. на около 400 метра от мястото на взрива. Д-р Виделов от спешния център във Видин уточни, че за трите пострадали жени няма пряка опасност за живота. Той каза, че не може да каже какво става с хората, които са били в цеха по време на взрива, тъй като екипите нямат достъп до тях. На място има 5 реанимационни екипа – от Монтана, Чипровци, Белоградчик и от Димово.
Веселин Нинов, медийният съветник на служебния премиер заяви за БГНЕС, че властите са готови за всякакъв вариант на развитие на ситуацията.
На мястото на инцидента пристигна бившият председател на парламента Михаил Миков.
Районът около фабриката за боеприпаси продължава да бъде отцепен. На място има разположени екипи на пожарната, полицията и Бърза помощ. Днес ще бъде извършено разузнаване на терена чрез използването на безпилотни самолети и специализирана техника.
В ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" заседава оперативен щаб, който анализира ситуацията и набелязва конкретни действия за обезопасяване на района и гарантиране сигурността на гражданите и спасителните екипи. Към момента не е постъпила достоверна и потвърдена информация за броя на хората, които са били на смяна по време на инцидента, уточняват от пресцентъра на МВР. В района вече са пристигнали главният секретар на МВР Светлозар Лазаров и директорът на ГДПБЗН инж. Николай Николов. Съобщено бе,че към мястото се транспортира роботизирана техника за оглед.
Министър Йордан Бакалов по-рано съобщи, че преди 15 дни във въпросната фабрика е направена цялостна проверка. Констатирани са нарушения и са издадени актове. Служебният министър на вътрешните работи припомни, че такова произшествие в същата фирмата се е случило и през 2010 г. Тогава са били тежко ранени четирима души. БНР съобщи,че подобен инцидент е имало и през 2007 г., когато са пострадали тежко двама души.
За инцидента информираха АФП и ИТАР-ТАСС, които, позовавайки се на български медии, съобщават за "най-малко 10 жертви". Цитира се главния секретар на МВР, който каза по националното радио, че "очакваме да има жертви", без да уточни броят им. Никой от намиращите се в завода по време на инцидента 15 работници не отговаря на мобилния си телефон, каза министърът на вътрешните работи Йордан Бакалов, цитиран от двете агенции. Ръководителят на общинската администрация на община Чупрене потвърди информацията, като каза, че в момента на инцидента там са се намирали 16 работници, пише ИТАР-ТАСС. /БГНЕС
/
Взрив унищожи завод в Горни Лом
14 часа след взрива няма никаква следа от работещите в оръжейната фабрика край село Горни Лом. В момента на експлозията в завода е имало поне 15 души, предаде репортер на БГНЕС.
2 октомври 2014, 07:42
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!