Р ъководителят на международния бизнес на "ВТБ Капитал" Атанас Бостанджиев напусна банката, за да се захване със собствени бизнес в Африка, пише водещият руски бизнес вестник "Ведомости".
Бостанджиев, който управляваше международния бизнес на финансовата институция от 2011, ще се захване със собствени проекти, съобщи банката. Неговите задължения за момента ще се изпълняват от Ник Хат, който от 2008 работи като финансов директор на лондонския офис на "ВТБ Кепитъл".
Бостанджиев е работил много на азиатските и африканските пазари и възнамерява да продължи там собствени проекти, включително с участието на групата ВТБ, разказа пред "Ведомости" служител на държавната банка. Българинът и "ВТБ Кепитъл" заявиха, че неговото напускане е съгласувано предварително и отговаря на "стратегията за развитие на международния бизнес на банката". Бостанджиев отговаряше как се изпълнява стратегията на инвестиционната банка на пазарите в Европа, Азия, Северна Африка, Близкия Изток, а също така в Северна и Южна Америка.
Африка е едно от основните направления за международната експанзия на "ВТБ Кепитъл", заяви през миналата година Бостанджиев, когато стана известно, че инвестиционната банка заедно с "Ростех" и "Татнефт" възнамерява да участва в търга за строителството на първата рафинерия в Уганда. "ВТБ Кепитъл" е готов да предостави услуги и експертиза в инвестиционната и банкова сфера по проекти в Африка, включително финансови консултации, заявяваше още Бостанджиев. През февруари ВТБ и "ВТБ Кепитъл" станаха акционери в анголската Banco Privado Atlantico (9,5% акции), която се планира да бъде обединена с VTB Africa Bank.
Инвестиционен банкер, работил с Бостанджиев, предполага, че той вероятно ще създаде фонд – има опит и репутация за целта. Макар че според събеседникът на "Ведомости" самият бизнес на "ВТБ Кепитъл" не е достатъчно печеливш: "Бизнесът не носете достатъчно пари, за да се издържат скъпоструващи служители и "ВТБ Кепитъл" в последно време съкращава своя щат".
В края на 2013 Бостанджиев написа на първия заместник-председател на ВТБ Юрий Соловьов, че разходите на VTB Capital International са нараснали до 95% от приходите, което налага съкращаване на бизнеса и персонала. Неговото служебно писмо беше цитирано от "Блумбърг". "През последните пет години рентабилността на капитала на международния клон на банката само веднъж е надхвърлила 4,7% при целеви ориентир от 25%", се казваше в писмото. Той е написал, че групата трябва активно да преструктурира международния си бизнес, за да повиши неговата доходност. Бостанджиев предлагаше да се съкрати щата на неговия клон с 40% /да се уволнят 231 служители от 556/, а клиентите – с над две трети /до 300 клиента от 1000/. Също така той предлагаше банката да се откаже от търговията с деривати на акции, суровини и структурирани кредитни продукти. Бостанджиев смяташе, че тези мерки ще позволят да се икономисат 104 милиона долара и да се повиши рентабилността на собствения капитал до 30%.
През пролетта лондонският клон на "ВТБ Кепитъл" се оказа под натиска на "Бенк ъф Ингланд", заяви президентът на ВТБ Андрей Костин, което се изразяваше в многобройни контроли, ожесточаване на изискванията за ликвидност и резервите. Но скоро след това ситуацията се разреши.
До 2019 "ВТБ Кепитъл" може да бъде присъединен към главната банка на групата – ВТБ и да стане неговото инвестиционно подразделение. А за момента ВТБ се е заело със съкращаването на разходите – разходите за персонал в главната банка и "ВТБ Кепитъл" ще бъдат съкратени с 15%. Топмениджър заяви, че между предстоящото присъединяването на "ВТБ Кепитъл" към банката и напускането на Бостанджиев няма връзка. /БГНЕС /
Ведомости: Атанас Бостанджиев - от ВТБ в Африка
Ръководителят на международния бизнес на "ВТБ Капитал" Атанас Бостанджиев напусна банката, за да се захване със собствени бизнес в Африка, пише водещият руски бизнес вестник "Ведомости".
16 юли 2014, 13:43
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!