"Обвиняемият Юлиян Спасов е съставил списък "Нацелени сгради София 2003 г.". В него има редица имоти в центъра на София, които също са бивша собственост на български евреи.
По този списък Спасов си е отмятал, писал е саморъчно, като е посещавал на места сградите и е отбелязвал коя от тях е запазена, кои са наемателите вероятно за да се предприемат действия спрямо тези сгради", каза прокурорът.
С фалшиви фактури Юлиян Спасов е присвоил 20 000 евро, отпуснати за проект по програма ФАР.
Спасов вече е осъден за използване на фалшива диплома за завършено висше юридическо образование и неправомерна работа като адвокат. Той обжалва пред Върховния касационен съд тази присъда.
Сега обаче е обвинен по 43 пункта. Прокуратурата е събрала свидетелски показания на 66 души от страната, 12 вещи лица са подготвили експертизи.
Бившият израелски посланик в България Емануил Зисман също възнамерява да съди Юлиян Спасов. Дипломатът научил истината за наследствения си магазин на главната улица в Русе след публикации в медиите.
Дядото на Спасов Иван Михайлов се сдобил с апетитния имот с фалшифициран документ, според който е купил магазина от лелята на Зисман през 1947 г.
Адвокатите на дипломата вече са потърсили информация за измамата от прокуратурата. Ако не възстанови правата си по съдебен път, Зисман ще трябва да изчака приключването на делото, което ще отнеме много време.
Уникалното в него е, че прокурорката Колицова и следователката Вярка Дудева започнали разследването, без да има жалби от потърпевшите. Самите ощетени не знаели, че са станали обект на измама, обяснява Колицова.
Делото е образувано след разследването от процеса за фалшивата адвокатска диплома. От края на 2001 до средата на 2004 г. Спасов изнесъл цял том от нотариалния архив на Районния съд от 1947 г.
Подменил е с фалшиви шест нотариални акта на апетитни недвижими имоти в Русе и така е направил техни собственици дядо си и приятеля си Емил Каракашев.
Схемата е била подготвяна и за София, където апетитите са били насочени към стола на военното министерство на ул. "6 септември" и станалата печално известна със срутването си сграда на ул. "Алабин" 39.
Днес адвокатите на обвиняемите поискаха делото да бъде върнато на прокуратурата за отстраняване на допуснати процесуални нарушения - съхранение на доказателствата по делото в Окръжна следствена служба, разпит на обвиняемия Юлиан Спасов в отсъствие на защитник и нарушаване на процедурата по предявяване на обвинението.
Съдът обаче даде ход на делото, като прецени, че част от мотивите на адвокатите са основателни, но нарушенията са отстраними.
Съдия Свилен Сирманов нареди 10-те кашона с веществени доказателства, да бъдат докарани в съда. Делото продължава с прочитане на обвинителния акт, който е 450 страници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!