От създаването й през 1997 г. очакванията за българската борса бяха поне, че ще може да се сравнява с малки борси като Прага и Будапеща. Вместо това обаче борсата в България и 23-мата й служители едва се справят и бъдещето на институцията зависи от способността на новото правителство да оздрави пазара за акции, се казва в статията.
Администрацията на Симеон Кобурготски започна работа на 17 юни, твърдейки, че е по-приятелски настроена към бизнеса и инвеститорите от предишното правителство. Една от поставените цели е да се изградят жизнени капиталови пазари и да се привлекат местни и чужди инвеститори. Ако правителството иска да постигне това, то трябва да изгради наново българската борса.
Статията се спира подробно на проблемите на борсата в София. Панталей Карасимеонов, служител в борсата, и колегите му разчитат на обещанията на Симеон Кобурготски за пазарни реформи. Според тях първата задача на новото правителство е да възстанови доверието в българската икономика.
Анализатори в "Ю Би Ес Уорбърг" смятат, че икономическата програма на Симеон Кобурготски е реформаторска и пазарно ориентирана, но той може да се сблъска със сериозни препятствия, опитвайки се да приложи теорията на практика. Някои политики трудно ще могат да бъдат провеждани, когато Националното движение "Симеон Втори" всъщност започне да управлява България, казват анализаторите от "Ю Би Ес Уорбърг".
Освен данъчна реформа и добра бизнессреда много важен за икономическото развитие е действащ капиталов пазар, който да привлече добри компании и капитали, и инвестиции от чужбина. За тази цел България се нуждае от по-строги закони в защита на инвеститорите и борсата също трябва да въведе стриктни правила. Борсата се нуждае от подкрепата на правителството, изтъква статията.
Българската фондова борса дава идеи за съживяването на капиталовия пазар вече втора година, но засега не сме получавали подкрепа. Новото управление заяви, че ще ни подпомага и това е изключително важно заради необходимите законови промени, казва Мано Муравенов, директор в борсата. Политическата воля да се продължи реформата е главното условие за успешното развитие на българския пазар, се казва в статията.
Но анализаторите на "Ю Би Ес" имат съмнения дали неопитният в политиката екип на Симеон Кобурготски ще успее да упражни властта си. Правителството предвижда радикална данъчна реформа, която да окуражи инвестициите и стимулира растежа на капиталовия пазар. Приватизацията на държавни предприятия трябва да се извърши бързо и прозрачно, за да оцелее Българската фондова борса, продължава статията в "Уолстрийт джърнъл".
Новият министър на икономиката обяви, че възнамерява да продаде част от държавната Българска телекомуникационна компания, тютюневия монополист "Булгартабак", Националната електрическа компания и др. Според Панталей Карасимеонов присъствието на акции от тези компании ще се отрази положително на капиталовия пазар в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!