Ед Фомалонт от националната Радиоастрономическа обсерватория в Шарлотсвил, Вирджиния и Сергей Копейкин от Университета на Мисури в Колумбия направили измерването с помощта на Юпитер.
"Ние станахем първите хора които знаяат скоростта на гравитацията, една от фундаменталните константи в природата", казват учените в статия на "New Scientist". Важен извод от това имерване е поставянето на ограничения в теориите за "многомерния свят", които предполагат, че Вселената се състои от повече пространствени измерения от познатите ни три. Исак Нютон смятал, че разпространението на гравитацията е мигновенно, но Айнщайн предположил, че тя се разпространява със скороста на светлината и на тази основа изградил през 1915 г. Теорията на относителността. Скорост на гравитацията равна на тази на светлината означава, че ако Слънцето изчезне от центъра на Слънчевата система, Земята ще продължи да се върти по орбитата си още около 8,3 минути - времето, за което светлината пътува от Слънцето до Земята. След като се освободи от слънчевата гравитация, Земята ще се понесе през космоса по права линия.
Как може да бъде измерена скоростта на гравитацията? Един начин е да се открият гравитационни вълни, малки гънки в пространственно-времевият континиум, които се разпространяват от масите. Откриването обаче още не е станало.
Копейкин намерил друг начин. Той преработил уравненията на относителноста, за да изрази гравитационното поле на движещо се тяло, описано от масата, скороста му и скоростта на гравитацията. Той изхождал от идеята, че ако можем да измерим гравитационното поле на Юпитер, докато знаем неговата маса и скорост, то можем да изчислим скоростта на гравитацията.
Тази възможност е настъпила през септември миналата година, когата Юпитер минавал пред квазар, който излъчва радиовълни. Фомалонт и Копейкин събрали наблюденията от групи радиотелескопи около света и измерили забележима промяна на позицията на квазара при изкривяването на радио вълните от гравитационното поле на Юпитер (Квазара се наблюдава само в радио диапазона). След това учените изчислили, че гравитацията се движи със скороста на светлината или по-точно с 95% от скоростта на светлината, но грешката при измерването е около 25%.
Резултатите от изследването бяха обявени вчера, 8 януари, на среща на Американското астрономическо общество в Сиатъл. Данните ще помогне да се определи броят на допълнителните измерения и техните размери.
Експерти казват, че би било странно, ако гравитацията не се разпространява със скоростта на светлината. "Би настъпила революция, ако беше измерено нещо друго. Ние предполагахме, че гравитацията се разпространява с тези скорост", обяснява Лоурънс Краус, от университета Кейс Уестърн Ризърв в Кливланд, Охайо. Самият Краус и колегата му Брайън Чебойър по-рано уточниха най-новите граници на възрастта на Вселената.