Два пътни проекта в Румъния и в България застрашават значителни популации на мечки и вълци, както и други редки видове, предупреди днес Световният фонд за дивата природа в съобщение.
Строежът на магистралата Лугож-Дева (Северозападна Румъния) без адекватна преценка на отражението върху околната среда ще доведе до изчезване на популациите на мечки и сериозно ще засегне популациите на вълци, рисове и елени в планините Апусени.
Това заяви Кристиан-Ремус Пап от румънската секция на Световния фонд за дивата природа.
Природозащитната организация алармира също за проект за изграждане на път и на тунел под връх Шипка в Стара планина в България,
който "може да унищожи една девствена гора, където живеят значителни популации от мечки и вълци".
Според сегашния проект трафикът ще минава през голяма гора и ще отдели на две парка "Българка", заяви Катерина Раковска от българската секция на Световния фонд за дивата природа.
Засегнатата гора е вододайна зона за съседния град Габрово и приютява много редки и защитени от закона животни, както и растения.
Освен това тя е част от европейската мрежа на защитени зони "Натура 2000", подчерта тя.
Неправителствената организация и жители от района искат построяване на алтернативен път с изграждане на малко по-дълъг тунел, който няма да засегне парка.
Развитието на пътната инфраструктура се разглежда като приоритет в Румъния и България - страни, които имат най-малка гъстота на магистрали в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!