С ерия от слаби трусове близо до Снайдер, Тексас, между 2006 и 2011г. са били свързани с впръскване под високо налягане под земята в петролни полета на големи количества въглероден двуокис, сочи изследване.
За пръв път е установена връзка между тези впръсквания и земетресения с магнитуд над 3 по скалата на Рихтер, подчертават авторите. Те посочват обаче, че при инжектиране на подобни количества CO2 в две съседни петролни находища, нито където и да е било другаде по света, не са били засечени земни трусове. Това според тях показва, че инжектирането на значителни обеми газ под земята при различни геологически характеристики от тези в Снайдър, не предизвикват съществена сеизмична активност. Техниката с впръскване на въглероден двуокис се използва отдавна за увеличаване на добива на петрол.
В случая обаче от американското министерство на енергетиката са поискали да се проведе научно изследване, финансирано от самото ведомство, което да проучи възможното негативно влияние на техниките за събиране и складиране на въглероден двуокис под земята с цел намаляване на въглеродните емисии с парников ефект. Изследването се е концентрирало върху находища в северозападната част на Тексас, където има три големи петролни и газови полета, които се разработват още от 50-те години. През 1971 г. в едно от тези полета започват да впръскват големи количества CO2. Същата техника е използвана и в съседно находище през 2001 г. с още по-голямо увеличение на инжекциите CO2 през 2004.
Прецизна сеизмологична техника на Тексаския университет е установила 93 труса в района на тексаско петролно находище от март 2009 до декември 2010. Три от тях са били над 3 по скалата на Рихтер, а през септември 2011 г. е имало и трус с магнитуд 4.4 по Рихтер. По научен път е установено, че тези трусове и увеличаване на количеството впръскан в земята C02 са свързани. Фактът обаче, че никъде другаде няма подобна зависимост води учените до заключението, че тази техника обичайно не предизвиква земетресения. Според тях най-вероятно в района има разломи, които може да са чувствителни на масивните количество CO2 впръсквани в земята. /АФП /
Трусове, свързани с инжекции с CO2 в петролно поле в Тексас
Серия от слаби трусове близо до Снайдер, Тексас, между 2006 и 2011г. са били свързани с впръскване под високо налягане под земята в петролни полета на големи количества въглероден двуокис, сочи изследване.
5 ноември 2013, 04:05
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!