Тримата работници от взривения склад за боеприпаси край "Петолъчката" не са открити и при втория оглед. В късния следобед днес търсенето им беше преустановено и ще продължи 24 часа след последния взрив, който беше към 12.30 ч.
Вероятността обаче мъжете да бъдат намерени живи е минимална,
предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.Стабилно е състоянието на деветимата пациенти, които са настанени в областните болници в Ямбол и Сливен. Пострадалите бяха транспортирани до двете лечебни заведения след взрива, станал вчера. В болницата в Ямбол са хоспитализирани 8 пациенти - двама в отделение УНГ, трима - в Хирургичното отделение и трима в Ортопедичното.
На един от пострадалите, който е със счупена ръка, е направена операция. Пациентът, настанен снощи в областната болница в Сливен, е с гръдна травма. Той е в добро състояние и е контактен.
Безпилотният самолет, който по-рано днес беше изпратен да търси тримата души, които са в неизвестност, падна вследствие на силния вятър в района. Специализирани екипи с бронирани автомобили ще търсят камерата, намираща се в самолета, за да бъдат анализирани записите.
"Последните взривове се случват от разхвърлени вследствие на детонацията снаряди, тъй като те са били нагорещени, попадат на нагорещена повърхност и се взривяват поединично", каза министърът на отбраната Аню Ангелов в Народното събрание.
"Още снощи беше намерен един джиесем. Това показва, че не са спазени строго мерките за безопасност, тъй като в района на складове за боеприпаси не може да се влиза с работещ мобилен телефон.
В самия производствен цех №1, в който са работили тримата работници (общо там са работили петима души, но двама от тях са били излезли на терасата по това време), е станал първият взрив. Според експерти силата му е била около 10 тона тротил.
"Ние сме дали по договор общо за утилизация около 272 тона и много малка част от боеприпасите, дадени по силата на този договор са изнесени от Челопечене. Много по-голямо количество са били боеприпаси с отпаднала необходимост за Българската армия, което е крещящо нарушение", каза още Ангелов.
"Отговорността при всички случаи е на собственика на фирмата. Никой друг не носи отговорност за това, че той и негови служители са нарушили мерките за безопасност. Но кой е виновен - за това има следствие и досъдебно производство в Окръжната прокуратура на Ямбол", заяви министърът.
Работниците, които се издирват, са едни от най-добрите ни служители, каза Десислав Делев, собственик на фирмата
в района на село Лозенец, където станаха взривовете, предаде Агенция "Фокус". Двама от работниците са от самото създаване на фирмата.
Делев беше категоричен, че всички служители са преминали всички задължителни инструктажи за работа и са специалисти.
Той заяви, че не знае какво е точното количество на взривовете, които избухнаха вчера, и допълни, че това ще установи разследването.
Във фирмата е установяван ежедневен контрол от представители на КОС към Министерството на вътрешните работи, фирмата разполага със сертификати за качество на работата и ги спазва. Семействата на изчезналите ще бъдат подпомогнати финансово, посочи Делев.
Безпилотният самолет, който по-рано днес беше изпратен да търси тримата души, които са в неизвестност след взривовете в складовете край Петолъчката, падна вследствие на силния вятър в района. Специализирани екипи с бронирани автомобили търсят камерата, намираща се в самолета, за да бъдат анализирани записите.Падналият самолет е бил много лек - тежал е едва 8 кг и затова е бил съборен от вятъра, съобщи кореспондентът на БНР от мястото.
Над района на взривовете по-късно излетя втори, по-малък безпилотен самолет,съобщи пред журналисти зам.-министърът на отбраната Валентин Радев. Той трябваше да облети отново мястото на инцидента и да го заснеме.
Самолетът трябва да помогне за намирането на камерата от падналия преди това безпилотен самолет.
"Видяхме на записа, че някои складове са взривени, ноне видяхме последния склад и хранилищата зад него,
в които има оръжие - те здрави ли са, не са ли здрави.
Ангелов добави, че няма опасност за околните селища, много от техните жители вече са се върнали по домовете си.За обезщетения на живеещите в района на инцидента може да се говори, едва след като се изчислят щетите в околните села, каза Ангелов.
4 години след големите взривове в бившето военно поделение в Челопечене разследването за причините продължава,
каза пред БНР говорителят на Военноокръжна прокуратура - София Елин Алексов. Той допълни, че до края на август трябва да е готова назначената комплексна взривотехническа и пожарна експертиза.
"Ако се установи виновно поведение на длъжностни лица, съответно ще се пристъпи към повдигане на обвинения. Допускам вероятността да се установи и да не се установи наличието на виновно поведение. При едно голямо струпване на остарели боеприпаси съществуват и физически възможности да се получат такива инцидентни самозапалвания. Едно досъдебно производство може да бъде приключено по два начина - с прекратяване поради липса на престъпление или с обвинителен акт за този, който е извършил деянието, което е престъпление, да бъде внесено в съда", обясни Алексов.
На въпрос не продължава ли прекалено дълго разследването, прокурор Алексов отговори, че е разумен онзи срок, който е достатъчен да се съберат всички факти и обстоятелства по изясняването на едно престъпление.
"Знаете какъв огромен взрив беше, на каква огромна територия се пръснаха полезните веществени доказателства, как продължи дълбочинното прочистване, което и сега продължава", каза още Алексов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!