П ремиерът Сергей Станишев е разговарял по телефона с руския премиер Владимир Путин, с вицепремиера на Украйна Григорий Немиря, както и с председателя на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер за спрените доставки на природен газ.
Станишев съобщи това в началото на втора за деня пресконференция по повод газовата криза.
По думите му, при разговорите той остро е поставил въпроса за създалата се кризисна ситуация в България след спирането на доставките на газ.
"Казах на г-н Путин, че очакваме да се направи всичко необходимо, за да се изпълняват и задълженията на "Газпром", защото получих уверения, че всички количества от "Газпром" се доставят до украинската граница. Поисках и разговор с председателя на Еврокомисията", каза Станишев.
По-рано днес председателството на ЕС заяви, че прекъсването на доставките на газ за някои страни членки е напълно неприемливо и те незабавно трябва да бъдат възобновени.
Премиерът съобщи още, че е имал среща с президента Георги Първанов, който информирал, че утре свиква заседание на Консултативния съвет по национална сигурност.
Станишев каза, че с президента не са разговаряли за неговата идея за евентуалното отваряне на III блок на АЕЦ "Козлодуй" заради газовата криза.
"Трябва да сме наясно, че условията за предприемане на такава радикална мярка са достатъчно сериозни. Означава, че България не може да изнася и не може да осигури вътрешното потребление на енергия", каза Станишев.
Топлофикационните дружества в страната са изключили част от мощностите си
и са спрели когенерационните производства, съобщи за БТА председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски.
Към всички са ограничени количествата подаван газ, но отоплението на битовите потребители засега се поддържа в нормалните нива. От създалата се ситуация топлофикациите ще претърпят големи финансови загуби, каза Терзийски.
"Топлофикация - София" намали топлоподаването за битовите абонати.
"Овергаз", като един от дистрибуторите на газ на българския пазар, действа в момента по силата на наредба, която предвижда ограничаване на доставките на газ към големите промишлени потребители и запазване на газоснабдяването към бита и социалните заведения, съобщиха от компанията.
Спряно било захранването на метан-станциите.
"Всички наши промишлени клиенти са длъжни да имат и алтернативен източник на гориво, това е залегнало в договорите им с нас, заявиха от "Овергаз".
Битовите потребители, които използват газ за отопление, ще могат да разчитат на горивото, но призоваваме клиентите си да използват отоплението пестеливо, посочиха от дружеството.
Близо 12 хил. домакинства във Варна
остават без парно. Изпълнителният директор на "Далкия Варна" Илия Николаев съобщи, че фирмата вече не получава газ и е спряла топлоподаването към абонатите си. По думите му в момента се подготвя схема, по която дружеството да премине на мазут. За целта обаче е нужно технологично време, а за пренастройката на инсталациите трябва поне едно денонощие.
Председателят на Съюза на хлебопроизводителите в града Иво Бонев съобщи, че шест от големите производители в бранша са останали без газ. Според него фирмите могат да работят най-много и утре, ако ползват ниско налягане и остатъчната газ по тръбите. След това или ще спрат работа или ще преминат на алтернативно гориво, обясни Бонев.
Около 15 хил. ученици в Русе
ще трябва да бъдат преместени в други училища, ако спре снабдяването с газ, заяви директорът на Регионалния инспекторат по образование Димитър Райнов.
Половината сгради от образователната система в града се отопляват с природен газ. Останалите училища се отопляват от централната топлофикационна система на ТЕЦ-Изток, който работи с въглища от Украйна.
Ако проблемът с газовото отопление е краткосрочен, по-подходящо е да се ползва резервът от един месец в учебните програми и учениците да бъдат пуснати във ваканция, коментира Райнов.
Най-големи ще бъдат трудностите от спиране на природния газ в детските градини в града, които са пълни и децата няма да може да бъдат преместени в други сгради.
Електрическите инсталации може да не издържат на натоварване с електрическо отопление, смятат от инспектората. В Русе на газ се отопляват около 3 хил. домакинства.
В 12.38 ч. е спряно газоподаването към
метанстанцията на "Столичен автотранспорт",
съобщи за БТА изпълнителният директор на дружеството Асен Добранов. От този момент автобусите на дружеството, които работят с природен газ, преминават на алтернативен вид гориво. Деветте автобуса, които обслужват линия номер 9, ще бъдат спрени до преодоляване на кризата с газоснабдяването, посочи Добранов.
Останалите 60 автобуса, оборудвани с уредби за работа с природен газ ще преминат на работа с дизелово гориво, допълни той.
"EVN- България Топлофикация" ЕАД
съобщи, че подаването на топлинна енергия за клиентите в Пловдив е намалено поради силните ограничения в доставките на газ. Дружеството е предприело всички технически мерки, за да намали максимално негативните последствия за крайните клиенти.
В съобщението на компанията се посочва, че едва днес в 07.22 ч. дружеството е било официално уведомено от "Булгаргаз" по факс, че потреблението на газ трябва да бъде ограничено спешно до минимално количество. По тази причина, като първа стъпка, се налага дружеството да прекрати снабдяването на индустриалните клиенти с пара, пише в съобщението.
В ТЕЦ-Север вече е започната подготовка за работа с мазут.
"Стомана Индъстри", Перник,
е ограничила до минимум разхода на газ, съобщи на БТА изпълнителният директор Емил Христов. В момента металургичното дружество ползва по 3 500 куб. м/час, при обичайно количество над 4 хил. куб. м/час.
Нямаме възможност да ползваме алтернативно гориво, коментира Антон Петров - представител на "Виохалко" за България. Гръцкият концерн е собственик на пернишкото металургично дружество. Все още налягането на подавания газ е непроменено.
"Стомана Индъстри" не е получила предупреждение за намаляване на количествата. Ако се стигне до прекратяване на доставките на газ, "Стомана Индъстри" трябва да спре, заяви Петров.
От 11 ч. днес подаването на природен газ в
"Кремиковци"
вече е било под 15 хил. куб. метра на час, което е критичният минимум за комбината. В момента се поддържа само коксохимическото производство и топлоелектрическата централа към комбината, съобщи за БТА синдикът на дружеството Цветан Цанков. Нямало опасност от аварии в комбината.
В момента, в който преодолеем кризата, ще калкулираме щетите и ще предявим претенциите към доставчиците, каза изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов на пресконференция след извънредното заседание при министър-председателя. По думите му
договорите, сключени между страните, са търговски
и в тях има отговорности както за купувача, така и за доставчика. Съществуват механизми в договора, в рамките на определен период едната или другата страна "да се поправи" и да бъдат доставени договорените количества, които по една или друга причина не са доставени в срок.
"Булгаргаз" съгласно договора може писмено да предяви съответните претенции за пропуснати ползи или нанесени щети към доставчиците, но за да стане това, трябва да бъдат оценени съответните щети, заяви Гогов.
Изключително некоректно е, че тази мярка се предприема, без да бъде предварително предупредена България, заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров на пресконференция.
Конфликтът до голяма степен прие и политическа форма.
Смятаме, че това е тежък удар за българската икономика, заяви министърът.
Той посочи, че се предприемат всички мерки хората да не почувстват кризата и изрази надежда в рамките на часове проблемът да бъде решен и да се възстановят доставките на горивото за страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!