И ма една група пациенти, за които са дадени средства, но те не са получили качествена услуга. И това беше поводът за нашата среща, заяви председателят на НЗОК д-р Румяна Тодорова по време на срещата си с водещи каридолози и кардиохирурзи в страната, предаде репортер на БГНЕС.
Тодорова посочи и целта на срещата – да набележи основните мерки, за които от НЗОК ще настояват както и пред БЛС, така и пред министъра на здравеопазването за някои нормативни промени. Срещата е по инициатива на проф. Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина".
Ще кажа няколко цифри, какво нас ни притеснява. И едните специалисти виждат резултати от работата на другите и съответно в желанието си да постигнат максимален ефект и качество за пациента, се събраха на тази среща. Ние от своя страна имаме цялата статистическа информация, която подкрепя това, което те виждат в своите кабинети и на операционната маса. Аз ще кажа няколко цифри, какво нас ни притеснява и тези цифри ние сме предоставили на проф. Начев и бе направена проверка, защото те са експертите. Провериха една огромна работа, медицинска документация на пациенти, които са били стентирани най-напред и след това са отишли на кардиооперация - т.е. да кажат дали това стентиране е било необходимо и защо се е стигнало до оперативна намеса, каза д-р Румяна Тодорова и посочи статистиката.
За 2013 г. са хоспитализирани около 18 000 пациенти по четирите клинични пътеки – 44, 5, 49 и 51. Изплатени са клинични пътеки за дейност около 68 млн., а за стентове са изплатени 30 млн. лв. Към настоящия момент, за първото полугодие на 2014 г. цифрите са доста по-сериозни. Около 17 000 са хоспитализациите пациенти. Изплатени са 64 млн. за клиничните пътеки и около 24 млн. за стентове. За периода 1 януари 2013 г. до 31 юли 2014 г. са оперирани 1200 пациенти от 13 700 пациенти, на които са сложени повече от 2 стента. На тези 13 700 пациента са поставени 37 000 стента, т.е. средно по около 3. При проверката има случаи, при които се оказва, че има пациенти с 12 дори до 16 стента.
От 13 700 пациенти, на които са сложени повече от 2 стента, 1200 са отишли на операция. За тези 1200 пациенти са похарчени около 7 млн. за клиничните пътеки и около 4 млн. за стентове, а след това, тъй като се е наложила операция, са дадени още около 7 млн. за операциите и 700 000 за съответните консумативи. Т.е. около 11 млн. лв. НЗОК е дала за стентиране и около 6 млн. излишно за тези пациенти. Д-р Тодорова посочи, че това е поводът за тази среща, каза председателят на НЗОК – да се поставят по-високи изисквания в диагностиката и консултацията в кардилогията и кардиохирургията.
Проф. Начев каза от своя страна, че специалистите са именно водени от това, да се сведе до минимум рискът за живота на пациентите и в същото време да се изразходват много по-ефективно ресурсите на касата. Събралите се специалисти по кардиология и кардиохирургия се обединиха около предложението за по-голям контрол върху качеството на това, което се постига.
Кардиологът доцент Иво Петров даде за пример това, че има болници и центрове, които интервенции и операции на високо ниво, но не получават адекватно финансиране именно заради болници, където се правят изследвания на здрави хора, например. На срещата бе обсъдено и създаването на експертна комисия от кардиолози и кардиохирурзи, както и предложение за административни мерки за персонална отговорност лекарски екипи, включително и отнемане временно на лекарски права. /БГНЕС /
Точат НЗОК и чрез стентове
Има една група пациенти, за които са дадени средства, но те не са получили качествена услуга. И това беше поводът за нашата среща, заяви председателят на НЗОК д-р Румяна Тодорова по време на срещата си с водещи каридолози и кардиохирурзи в страната, предаде репортер на БГНЕС.
26 септември 2014, 14:14
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!