У чени превърнаха сърдечни клетки в клетки на пейсмейкър, като ги инжектираха с ген, съобщава Би Би Си.
"Биологичният пейсмейкър" е успял "ефективно да излекува болест", казват учените от медицинския център Cedars – Sinai в Лос Анджелис. Те са инжектирали ген в прасета, който подобрява сърдечния ритъм. Генната терапия превръща част от милиардите сърдечни мускулни клетки в по-рядък вид специални клетки, които поддържат ритъма на сърцето.
Групата клетки с размера на зрънце черен пипер действа като пейсмейкър в продължение на две седмици, като изпълняваше функциите на конвенционален пейсмейкър, казват американските учени. Конвенционалните пейсмейкъри са електронни устройства, които се поставят в гръдния кош, за да контролират неправилния сърдечен ритъм. Пейсмейкърът изпраща електронни импулси, за да поддържа нормалния ритъм на сърцето.
Биологичните пейсмейкъри могат един ден да заменят конвенционалните пейсмейкъри като временно или постоянно решение. Учените споделят, че им предстои още много работа, преди откритието им да започне да бъде използвано в практиката./БГНЕС
/
Тестваха биологичен пейсмейкър
Учени превърнаха сърдечни клетки в клетки на пейсмейкър, като ги инжектираха с ген, съобщава Би Би Си.
17 юли 2014, 10:07
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!