П рокуратурата ще повдигне по три обвинения срещу всеки от седемте български граждани, замесени в аферата с източването на 7,5 млн. евро от европейската предприсъединителна програма САПАРД, съобщи mediapool.bg, цитирайки ръководителя на звеното за борба с организираната престъпност и корупция във Върховна касационна прокуратура Бойко Найденов.
Шест от българските граждани бяха арестувани във вторник, а на седмия - жена в напреднала бременност, бе наложена парична гаранция.
Те са част от 11-членна група за източване на пари от програмата. Другите са двама германски и двама швейцарски граждани.
Аферата беше разкрита след
съвместна работа на българската, германската и швейцарската прокуратура
по сигнал на Службата за борба с измамите в ЕС (ОЛАФ). Схемата е чрез фалшиви документи в България да се вкарват фиктивно стари машини за месопреработка и пакетиране, които се представят за нови и парите от САПАРД за покупката да се прибират.
Старите машини са от български месарски предприятия, чиито собственици са били в аферата.
Арестите в България бяха извършени във вторник, а от Германия дойде съобщението, че и в Бавария са задържани и двамата германски граждани.
Прокуратурата ще поиска в петък от Софийския градски съд да наложи постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" за шестимата задържани, обясни Найденов. И уточни, че ще бъдат повдигнати обвинения "за участие в престъпна група, документна измама и пране на пари".
Разследването щяло да се съсредоточи върху връзките на задържаните с длъжностни лица от Държавен фонд "Земеделие", които са одобрявали плащанията на сумите по проектите, за да се разбере дали няма престъпно договаряне на групата с чиновниците.
В Софийската градска прокуратура чакали данни от паралелното разследване от Германия и Швейцария. Проследявали се и преводи на пари от България към трети страни.
Междувременно Службата за борба с измамите в Европейския съюз в Брюксел (ОЛАФ) днес разпространи официално съобщение за разбиването на групата за източване на пари от програма САПАРД, която бе окачествена като едно от най-крупните.
В измамата са замесени над 50 компании.
Тя е извършвана на територията на България, Германия и Швейцария, заради което са били ангажирани прокуратурите и специализирани полицейски служби в София, Аугсбург, провинция Бавария, и Берн, Швейцария.
Генералният директор на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер приветства успешното приключване на операцията. Той очаква да продължи сътрудничеството с българските власти, тъй като "има още много да се върши по отношение на подобни случаи на организирани измами в ущърб на бюджета на Европейския съюз".
В основата на аферата може би е офшорна фирма на Людмил Стойков,
гадае mediapool.bg.
Според източници, цитирани в днешните софийски вестници, в основата на схемата за източване на средства от САПАРД е офшорната компания "Кинстън Ентърпрайзис", регистрирана в САЩ през 2003 г.
Тя притежава 51% от дружество "Еврофриго", притежаващо най-големия на Балканите хладилен склад под митнически режим. "Еврофриго" пък е част от дружествените структури, собственост на пернишкия бизнесмен Людмил Стойков, който е сред шестимата арестувани.
Телевизия "Европа" и mediapool.bg твърдят, че Стойков е сред бизнесмените, подкрепили кандидат-президентската кампания на Георги Първанов за втори мандат. Той има сериозен бизнес в туризма, металургията, преработката на селскостопански продукти, модната индустрия, спорта.
Министърът на вътрешните работи Румен Петков обаче днес каза за Дарик радио от Брюксел, че за момента не може да се твърди със сигурност, че организаторът на международната престъпна група, източила 7,5 милиона евро у нас от програма САПАРД, е в България.
Петков съобщи, че има образувани 21 досъдебни производства и шест образувани дела за престъпления, свързани с източване на средства от европейски фондове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!