Отравянето на бившия офицер от КГБ Александър Литвиненко е повод за лондонските вестници "Таймс" и "Гардиън" да припомнят за времето на Студената война и за печално известния "български чадър".
И двете издания сравняват случая с Литвиненко и реакцията на руските власти с убийството на българския писател дисидент Георги Марков преди 28 години и тогавашната реакция на българското комунистическо правителство.
"Москва може просто да отрече всякаква връзка с отравянето - както България преди години отрече, че е била замесена във фаталното пробождане с чадър на дисидента Георги Марков", пише "Таймс" в своето онлайн издание.
"Гардиън" отбелязва, че отравянето на Литвиненко "има прецедент". "През 1978 г. агенти от България, една от страните-сателити на СССР, решават да убият емигриралия във Великобритания писател Георги Марков", пише вестникът.
Изцяло в стила на Джеймс Бонд убиецът вкарва отровата рицин през кожата на отстъпника, изстрелвайки я от върха на чадър, докато Марков чакал на автобусна спирка. Марков, който почувствал остра болка при пробождането, починал три дни по-късно.
Когато десетилетие след това българският комунистически режим пада, във вътрешното министерство в София е открит склад с чадъри-убийци", съобщава "Гардиън", без да посочва източника на това твърдение.
"Литвиненко е британски гражданин. На нито една служба за сигурност не може да се позволи да се опита да извърши безнаказано убийство на британци на територията на собствената им страна", предупреждава "Таймс".
"Ако връзката с ФСБ (бивш КГБ) бъде доказана, Великобритания най-малкото ще трябва да изрази гнева си. За целта Лондон може да си послужи с изгонване на дипломати, както често се прави при провали на шпиони в чужда страна. Това обаче едва ли ще помогне много, тъй като случаят вероятно е чисто криминален, а не шпионски.
Британското контраразузнаване е заето с далеч по-голямото предизвикателство на ислямисткия екстремизъм. Това обаче не означава, че трябва да се игнорира опасността от припомняне на годините на Студената война.
Литвиненко е бил отровен най-вероятно в суши бар в Лондон и в момента се намира в болница. Руското разузнаване, което бе обвинено, че е замесено в очевидно умишленото му отравяне, отрече да има роля в това", пише "Таймс".
"Нямаме нищо общо с това, което се е случило на Литвиненко. Тайните служби на Русия не практикуват от дълго време отравянията или каквито и да било други форми на убийства", заявил говорител на външното разузнаване , цитиран от "Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!