След вестта за кончината му палестинската автономна власт (PNA.gov.ps) обяви 40-дневен траур в своите територии, където частните фирми ще бъдат затворени за три дни, а обществените институции няма да работят цяла седмица, информира Би Ти Ви.
Тленните останки на Арафат ще бъдат откарани със самолет в Кайро, където този петък ще се състои официалната траурна церемония; по-късно през деня палестинският лидер ще бъде погребан в Рамала.
За негов приемник начело на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) е избран бившият премиер Махмуд Абас.
Смъртта на Арафат разпали нови противоречия между Израел и палестинците, след като Тел Авив категорично отказа тялото му да бъде положено за вечен покой в Йерусалим.
75-годишният палестински лидер на няколко пъти е декларирал желанието си да бъде погребан на Храмовия хълм в Източен Йерусалим.
Израелската страна обаче се страхува, че ако позволи траурния ритуал там, ще легитимира политическите претенции на палестинците върху града.
Израелският министър на правосъдието е приветствал новината за смъртта на палестинския лидер; "Бригадите на мъчениците от Ал Акса" призоваха да се отмъсти на Израел за "ционисткото убийство на Арафат".
Кончината му е значим момент в палестинската история, коментира президентът на САЩ Джордж Буш; държавните глави на Франция и Русия също изказаха съболезнования.
Страната ни изпраща като свой представител на погребедието вицепрезидента Ангел Марин.
Ясер Арафат е роден на 4 август 1929 г. - официално в Йерусалим, но вероятно в Кайро.
Участва във войната от 1948 г., която завършва със създаването на Израел.
През 1958 г. основава движението за борба срещу еврейската държава "Ал Фатах".
През 1969 г. е избран за председател на изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина (ООП).
Политическото си издигане дължи на ярката си личност, инстинкта за оцеляване и абсолютната отдаденост на каузата.
Ръководи въоръжената кампания срещу Израел от съседните страни Йордания и Ливан, което води до експулсирането му оттам и изгнаничеството му в Тунис.
През 1987 г. започва преговори с Израел. След договореностите от Осло през 1993 г. получава Нобелова награда за мир, заедно с тогавашния израелски премиер Ицхак Рабин и външния министър Шимон Перес.
Арафат е избран за президент на палестинската автономия през 1996 г.
След силен международен натиск едва миналата година се съгласява да назначи премиер.
Кабинетът на Махмуд Абас просъществува по-малко от четири месеца заради отказа на Арафат да преотстъпи контрола върху службите за сигурност.
Наследникът на Абас - Ахмед Корей, също не издържа на авторитаризма на Арафат и преди няколко месеца подаде оставка, която после оттегли.
От 40 години Ясер Арафат е основна фигура, лидер и символ на палестинското движение за независима държава.
Отказът му да сподели властта и да делегира пълномощия на друг се отразиха както на здравето, така и на популярността му.
Той си върна симпатиите на много палестинци след обсадата на щабквартирата му в Рамала и фактическото му поставяне под домашен арест преди три години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!