С лучаите на ебола се увеличават бързо в Западна Африка и най-вероятно броят им ще става все по-голям, предупреди във вторник високопоставен американски здравен служител, който твърди, че са необходими спешни и масирани действия за спиране на смъртоносната епидемия.
"Въпреки значителните усилия от страна на американското правителство, на федералните центрове за контрол и превенция на заболяванията и на засегнатите страни, броят на случаите продължава да расте и се увеличава бързо", каза д-р Том Фридън (Tom Frieden), директор на Центровете за контрол и превенция на болестите (Centers for diseases control and prevention - CDC).
"Страхувам се, че през следващите няколко седмици тези числа ще нараснат много", каза той по време на пресконференция, на която сподели информация за последната си обиколка на страните в Западна Африка, засегнати от безпрецедентната, след появата на вируса през 1976 година, епидемия от ебола .
Световната здравна организация (СЗО) заяви миналата седмица, че 20 000 души могат да бъдат засегнати в Африка. Според последните информации на СЗО има 3069 заболели и 1552 смъртни случая до 26 август.
За д-р Фридън, времето, през което все още е възможно да се спре тази епидемия, преди да се разпространи и в други страни и да стане още по-трудно контролируема, "е близо до своя край". "Трябва да се действа сега, за да се увеличи съпротивата ...", каза той, като отбеляза, че "ние знаем как да се спре ебола". Докторът цитира успехи като бързото откриване на инфекцията, систематичното поставяне под карантина на заразените пациенти и наблюдението на излекувани, но все още носители на заразата, до 21 дни.
Специалистът изтъкна нуждата от по-голямо финансиране и техническа помощ, както и по-добра международна координация и мобилизация на средства, ако се иска да се постигне успех в спирането на епидемията.
Във вторник президентът на САЩ Барак Обама потвърди във видеообръщение към хората от страните, засегнати от вируса (Либерия, Сиера Леоне, Гвинея и Нигерия), че Съединените щати и техните партньори от цял свят, работят със съответните правителства, за да помогнат за спиране на болестта.
"Спирането на епидемията няма да бъде лесно, но ние знаем какво да правим", каза той и добави, че "нашите страни могат да работят заедно за подобряване на общественото здраве и предотвратяването на подобни епидемии занапред".
Д-р Фридън отбеляза, че вирусът не изглежда да е извършил мутация, която би заплашила да улесни разпространението му. Той сподели, че за това има "много нисък" риск.
По-голяма песимистка от него е президентката на организацията "Лекари без граници" Джоан Лию, която заяви във вторник в реч пред ООН, че светът "губи битката" срещу разрастващата се епидемия от вируса ебола. /АФП /На снимката: Служител на здравните власти в Нигерия извършва контрол с дистанционен термометър на температурата на пътници в Нигерия. /
Срещу епидемията от ебола трябва да се действа сега
Случаите на ебола се увеличават бързо в Западна Африка и най-вероятно броят им ще става все по-голям, предупреди във вторник високопоставен американски здравен служител, който твърди, че са необходими спешни и масирани действия за спиране на смъртоносната епидемия.
2 септември 2014, 23:57
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!