Д ържавната петролна компания на Азербайджан /СОКАР/ подписа днес два документа с българските газови компании.
Между СОКАР и "Булгартрансгаз" беше подписан меморандум за взаимно разбирателство. Под документа своите подписи поставиха президентът на азерската компания Ровнаг Абдулаев и генералния директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков.
СОКАР също така подписа с "Булгаргаз" протокол за намерения. Подписите си под документа поставиха Ровнаг Абдулаев и Ботьо Велинов, председател на борда ни директорите на "Булгаргаз".
По-рано българските медии разпространиха информация, че България планира от 2016 г. да започне да купува азерски газ в обем 200-300 милиона куб.м. годишно. Предвижда се те да бъдат транспортирани по интерконектора, свързващ България с Гърция, който още не е построен. Очаква се, че още тази есен ще бъде взето окончателно инвестиционно решения за строителството на тази газова връзка, която трябва да бъде готова през 2016 г.
Още от 2008-2009 г. България обсъжда възможността за купуването на "синьо гориво" от Азербайджан, но едва на 19 септември миналата година между консорциума "Шах-Дениз" и "Булгаргаз" беше подписан договор за купуването на 1 милиард куб.м. азерски газ годишно в течение на 25 години, като се започне от 2019 г. Този газ ще бъде добит в рамките на разработването на втората фаза от проекта "Шах-Дениз" /най-голямото находище на "синьо гориво в азербайджанските териториални води на Каспийско море/.
"Южен газов коридор" за 45 млрд. долара
45 милиарда долара ще бъдат инвестирани в проекта, който предвижда доставката на азербайджански газ за Турция и страните от Европейския съюз, обяви Ровнаг Абдулаев.
"Ние успешно осъществяваме разработката на едно от най-големите и сложни газокондензатни находища в света. В рамките на втората фаза от разработването на находището "Шах-Дениз" ние заедно с нашите партньори ще осъществим разширяването на Южнокавказкия газопровод и строителството на Трансанадолския /ТАНАП/ и Трансадриатическия /ТАП/ газопроводи. За осъществяването на тези проекти ще бъдат инвестирани 45 милиарда долара", отбеляза Абдулаев.
Той уточни, че още през 2018 в рамките на втората фаза от усвояването на "Шах-Дениз" "синьото гориво" ще се изнася за Турция, а от 2019 – и за ЕС.
Оценка и значение
Началото на строителството на "Южния газов коридор", което беше поставено в събота /20 септември/, беше приветствано от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и американския държавен секретар Джон Кери. Първият го определи като геополитически проект и договора на 21 век, а вторият - "повече от енергетика и инфраструктура, това е визия, превръщаща се в реалност, съединяваща Европа с Азия с помощта на енергийните доставки".
Местните анализатори определят стартирането на новия газов коридор като поредния успех на газовата политика на Азербайджан. Според оценките на специалистите, Баку ежегодно ще доставя 16 млрд.куб.м. газ годишно, като този обем ще бъде увеличен постепенно до 20 милиарда. "Но даже тези обеми няма да представляват сериозна конкуренция за руските доставки", отбелязва водещият азербайджански специалист по петрол и газ Илхам Шабан, директор на Центъра за петролни изследвания на Азербайджан.
Колко газ и нефт добива Азербайджан
През миналата година в страната са добити 43,48 милиона тона петрол и 29,46 милиарда куб.м. газ, сочат данните на СОКАР.
От януари до август 2014 в Азербайджан са добити 28,6 милиона тона петрол и 20,4 милиарда куб.м. газ. От този обем на СОКАР се падат 5,6 милиона тона нефт и 5 милиарда куб.м. газ. Очаква се до края на тази година са бъдат добити общо 41,2 милиона тона петрол и 28,8 милиарда куб.м. газ. /БГНЕС /
СОКАР подписа 2 документа с БГ газови компании
Държавната петролна компания на Азербайджан /СОКАР/ подписа днес два документа с българските газови компании.
22 септември 2014, 19:51
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!