С лужебното правителство подкрепя реализацията на всеки проект за изграждане на газопровод, който ще доведе до диверсификация на газовите доставки. Един от основните ни приоритети е изграждането на междусистемните газови връзки със съседните страни. Това ще позволи на България да се развие като стратегически транзитен газов коридор в региона.
Това каза служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов на откриването на конференция "Природен газ – инфраструктура, пазар и услуги", съобщиха от МИЕ.
По думите на Щонов ключови за намаляване зависимостта на България от един енергиен източник са интерконекторите с Румъния и Гърция. През 2015 г. в експлоатация се очаква да бъде въведена газовата връзка със северната ни съседка, а до края на 2016 г. трябва да се реализира и газопроводът с Гърция.
Щонов подчерта, че началото на изграждането на Южния газов коридор ще повиши ще повиши сигурността на доставките на природен газ за страната ни и за региона на Югоизточна Европа. "С реализацията на проектите от Южния газов коридор на ЕС ще бъде осигурен маршрутът за договорените алтернативни доставки на природен газ от Азербайджан за страната ни през Турция и Гърция от находището Шах Дениз 2", допълни министър Щонов. Според него очакваните доставки от 1 млрд. куб. метра газ годишно от находището "Шах Дениз 2" по Южния газов коридор представляват около 40% от текущото потребление на страната ни. В рамките на работното посещение в Азербайджан, от българска страна бяха подписани и два стратегически документа с държавната нефтена и газова компания SOCAR. Предвижда се да се проучат възможностите за разширяване на газовото хранилище в Чирен, както и получаване на ранни доставки на азерски газ от 2017 г. от газовата връзка с Гърция. "Нашата цел е с повишаването на капацитета, газовото хранилище в Чирен да бъде използвано изцяло при евентуална промяна в режима на доставки на природен газ за страната", подчерта Васил Щонов.
Като друг стратегически за България проект, Щонов посочи газопровода "Южен поток", който ще бъде алтернатива на маршрута за доставки на природен газ от Русия. В момента страната ни е в активен диалог с Европейската комисия, за да отговори проектът на всички европейски норми. "Важно за България е да бъде подписан и договорът за транзитни такси. Постигането на висок размер на транзитните такси ще гарантира приходи в максимален обем за България", каза той.
Щонов каза още, че стабилността и предвидимостта на доставките на природен газ са изключително важни за България. Той изрази увереност, че чрез работата на Енергийния борд, в който са включени всички участници в енергийния пазар, ще бъде постигнат консенсус и ще бъдат приложени най-добрите решения както за диверсифицирането на газовите доставки за страната, така и за енергийния сектор като цяло. /БГНЕС
/
Щонов: Чирен да се използва при евентуална промяна при доставките на газ
Служебното правителство подкрепя реализацията на всеки проект за изграждане на газопровод, който ще доведе до диверсификация на газовите доставки. Един от основните ни приоритети е изграждането на междусистемните газови връзки със съседните страни. Това ще позволи на България да се развие като стратегически транзитен газов коридор в региона.
23 септември 2014, 12:07
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!