Инициативата си поставя за цел разрешаването на проблемите на ромите, свързани с образованието, здравеопазването, жилищният проблем, както и със заетостта, уточнява БНР.
"Всеки гражданин трябва да има шанс за по-добър живот независимо от неговата етническа или религиозна принадлежност. Само тогава можем да говорим и за напредък на обществото като цяло", каза още премиерът. (Вж. пълния текст на речта му в Government.bg)
Според него 10 години ще са достатъчни да се промени живота на едно поколение и на поколението, което ще дойде след него.
С удоволствие отбелязвам политическата воля за премахване дискриминацията на ромите, каза от своя страна председателят на "Отворено общество" Джордж Сорос (Soros.org).
"Положението им е най-неприемливият опит за отхвърляне на един етнос. Моята фондация подкрепи включването на ромските деца във видинските училища. Това беше преди години. Сега България има десетки интегрирани училища", добави филантропът, който е унгарец по произход.
Премиерите на България, Унгария, Хърватия, Македония и Сърбия плюс вицепремиерите на Чехия, Румъния и Словакия, както и посланика на Черна гора в София подписаха основополагаща декларация.
В документа правителствата на тези страни поемат ангажимента да работят за премахване на дискриминацията и отстраняване на неприемливата пропаст между ромите и останалата част от обществото съгласно набелязаното в националните планове за десетилетието.
Подписалите декларацията приканват и други държави да се присъединят към инициативата.
При полагането на подписите си държавните мъже от осемте страни и представителите на Световната банка и на "Отворено общество" се обединиха около тезата, че ромите заслужават всички демократични права.
Според тях националните малцинства са богатството на различните държави и те трябва да бъдат съхранявани, а проблемите им да бъдат решавани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!