С ветът се движи към глобален недостиг на вино и чаша червено вино след няколко години може да достигне главозамайващи цени, предупреждава американската банка "Стенли Морган" в изследване.
Кулминацията на световното производство на вино е достигната през 2004 г. когато секторът е имал излишък от 600 млн. каси с бутилки, обяснява "Морган Стенли" в изследването си. Оттогава световното предлагане не спира да намалява заради спад на капацитета, стигайки до 1 млн. бутилки през 2012, което е най-ниското ниво от 40 години, обяснява банката. Успоредно с това търсенето на вино в световен мащаб не спира да расте. Новата руска, китайска и от други страни буржоазия се научи да пие вино и сега търсенето е надхвърлило предлагането с 300 млн. каси миналата година, констатира изследването. В краткосрочен план запасите намаляват, тъй като консумацията ще разчита на излишъците от предишните години.
Когато обаче се стигне да се консумира производството на 2012 г. то се очаква да има сериозен недостиг, скок на търсенето и на износните цени", пише "Морган Стенли". Според бизнес банката страните, които са в най-изгодна позиция в тази ситуация, са Австралия, ЮАР, Чили, Аржентина и Нова Зеландия. В Европа обаче ситуацията ще е по-различна, тъй като е регион производител, но същевременно и голям консуматор. /АФП /
Риск от недостиг на вино в световен мащаб
Светът се движи към глобален недостиг на вино и чаша червено вино след няколко години може да достигне главозамайващи цени, предупреждава американската банка "Стенли Морган" в изследване.
31 октомври 2013, 03:14
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!