Водороден газ, използван за охлаждане, избухна днес в японската АЕЦ "Фукушима 1", пострадала от земетресението, където по-рано бе регистрирано спичане на част от ядреното гориво.
Експлозията бе съпроводена с изхвърляне на бял дим. Пострадаха четирима специалисти, работещи в централата, посочва агенцията.
Инцидентът станал тази сутрин на първи реактор от АЕЦ "Фукушима 1", разположена на 240 километра северно от Токио, уточнява ИТАР-ТАСС.
Радиоактивният елемент в парата няма да засегне човешкото здраве и околната среда, увериха властите.
Японските власти увеличиха до 20 км радиуса на зоната за задължителна евакуация около двете атомни електроцентрали.
На намиращите се извън този периметър беше препоръчано да не излизат от домовете си и да уплътнят вратите и прозорците на жилищата.
Агенция Киодо съобщи, че за един час, прекаран в района на първи реактор от японската АЕЦ "Фукушима 1", човек би получил пределно допустимата доза радиация за една година.
По-рано първи реактор на АЕЦ "Фукушима 1" започна неуправляема ядрена реакция, след което част от горивото се спече.
За да не бъде разрушен корпусът, част от радиоактивната пара бе изпусната в атмосферата, а после персоналът започна да подава с пожарни помпи морска вода в охлаждащия контур.
Според оператора на централата "Токио електрик пауър" експлозията станала след трус, при който покривът и външните стени на блока на реактора се срутили, съобщи телевизия Ен Ейч Кей, цитирана от Франс прес.
В японската АЕЦ "Фукушима 1" е изключено да стане авария от рода на тази в Чернобил, "тъй като там няма графит и няма какво да гори".
Това заяви днес руският академик Евгений Велихов, президент на научния център "Курчатовски институт", предаде ИТАР-ТАСС.
Академикът поясни, че по негови данни, японската централа е оборудвана с "реактори от корпусен тип японско производство с водно охлаждане".
Велихов отказал да коментира по-подробно ситуацията в АЕЦ "Фукушима 1", "тъй като професионална информация на практика няма и Япония засега не се е обръщала към Русия по този повод", добавя агенцията.
АЕЦ "Фукушима 1" е разположена в град Окума от префектура Фукушима и включва шест реактора с обща мощност 4,7 гигавата, което я нарежда сред 25-те най-големи ядрени електроцентрали в света.
Атомната електроцентрала пострада сериозно при земетресението с магнитуд 8,9, което разтърси Япония вчера.
По-рано днес японската електрическа компания "Токио електрик пауър" съобщи, че е изпусната радиоактивна пара и от четири реактора на АЕЦ "Фукушима 2".
Кадри от екплозията, излъчени по новините на Би Би Си
В района на двете АЕЦ, които се намират на 11,5 километра разстояние една от друга
подлежат на евакуация близо 80 хил. души.
"Възниква сериозна ситуация, в която горещата пара или ще бъде задържана в специалните защитни помещения, или ще излезе навън", твърди един от британските учени пред "Скай нюз".
В зоната на бедствието в Япония преобладаваха западните ветрове, заяви във Виена източник от МААЕ, цитиран от ИТАР-ТАСС. Такива атмосферни условия са оптимални, защото при евентуалното изпускане на радиоактивни вещества в атмосферата, те ще попречат на опасния облак да проникне във вътрешността на Япония.
Снощи американският държавен секретар Хилари Клинтън каза, че разположените в Япония военновъздушни сили на САЩ са доставили охладителна течност за пострадала при днешното земетресение атомна електроцентрала.
Тя заяви, че американски военни самолети са транспортирали до една от атомните електроцентрали в Япония крайно необходимата охладителна течност.
По всяка вероятност Клинтън е имала предвид пострадалата при земетресението АЕЦ "Фукушима 1", отбеляза ИТАР-ТАСС.
Броят на загиналите и безследно изчезналите в резултат на вчерашното опустошително земетресение и последвалите вълни цунами в Япония надхвърли 2500 души, по най-нови данни на полицията, съобщи ИТАР-ТАСС.
Над хиляда души са загинали в резултат на земетресението и цунами в Япония
според местни медии, цитирани от ИТАР-ТАССБроят на безследно изчезналите надхвърля 1600.
Има жертви и сред участниците в спасителните операции.
В префектурите Мияги, Ивате и Фукушима, които пострадаха най-тежко от стихията, са загинали двама полицаи. Изгубена е връзката с други 55 полицаи.
Няколко селища в североизточната част на страната бяха ударени от вълни цунами с височина до 10 метра и се превърнаха в руини. Активни спасителни работи там все още не се провеждат поради опасност от нови силни трусове и цунами.
Най-малко 30 души бяха ранени днес при серия нови земетресения в префектурите Нагано и Ниигата на крайбрежието на Японско море. Силата на най-мощния трус беше 6,6.
Разположената в Ниигата АЕЦ не е пострадала.
Двете префектури нямат отношение към североизточното крайбрежие на остров Хоншу, където вчера стана най-мощното в историята на страната земетресение с магнитуд 8,9, отбелязва агенцията. Експерти предполагат, че именно то вероятно е провокирало сеизмична активност и в други райони на страната.
Съединените щати изпращат над 140 души,
които да помогнат в издирването и спасяването на пострадали от мощното земетресение в Япония и последвалото цунами, съобщи ДПА.
Спасителните екипи ще бъдат придружени от кучета-спасители и 75 тона оборудване, съобщи американската агенция за международно развитие.
Президентът Барак Обама по-рано днес разговаря с японския премиер Наото Кан и заяви, че Съединените щати са готови да окажат всякаква помощ на страната.
Над 68 екипа от 45 страни предложиха помощ на страната, но засега тя е поискала само екипи от Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея и САЩ, заяви Елизабет Бирс, говорител на Бюрото по координация на хуманитарните въпроси на ООН, цитирана от Ройтерс.
Министър-председателят Бойко Борисов изяви вчера в Брюксел
готовност за незабавно изпращане на 20 български пожарникари в Япония
във връзка със силното земетресение и последиците от него, съобщи правителствената пресслужба.
Тогава с японското посолство в София се уточняваха техническите детайли по изпращането на екипите.
На извънредния Европейски съвет в Брюксел, в който участва и българският премиер, бе приетата обща декларация по този повод от лидерите на страните от ЕС, в която се изразява дълбока загриженост по повод разрушителното земетресение и цунамите, засегнали Япония и Тихоокеанския регион.
Освен съдействието по линия на отделните държави, Европейският съвет е помолил върховния представител на ЕС за външните работи и сигурността Катрин Аштън, както и цялата Европейска комисия, да мобилизират съответните структури и осигурят необходимото съдействие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!